Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak rozumiem

JPK informacje podstawowe

Jednolity plik kontrolny
Od dnia 1 stycznia 2018 roku ostatnia grupa przedsiębiorców (mikroprzedsiębiorcy) będzie zobowiązana wysyłać do urzędu skarbowego miesięczne rejestry sprzedaży i zakupu VAT, w postaci pliku JPK_VAT. Dotychczas musiały je wysyłać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

 

Kto i jakie pliki JPK powinien wysyłać co miesiąc do urzędu skarbowego?
Od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, zobowiązany jest do przesyłania co miesiąc wyłącznie plik JPK_VAT.

Systemy DGCS Biznesmen generują pliki JPK_VAT oraz umożliwiają ich wysyłkę. Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają oprogramowania do księgowości, nie powinni wysyłać pliku JPK_VAT, przygotowanego z programów fakturująco-magazynowych, gdyż nie będzie on zawierać pełnej ewidencji VAT zakupu (tj. zakupy handlowe, pozostałe i inwestycyjne). Funkcjonalność ta jest dostępna wyłącznie w systemach księgi przychodów i rozchodów oraz księdze handlowej.


Kiedy i jakie pliki JPK wysyłać na żądanie organów kontroli skarbowej?
Od 1 lipca 2018 roku mikroprzedsiębiorcy, małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązani do przekazywania poniższych typów plików JPK na żądanie organów kontroli skarbowej:

  • JPK_FA (faktury VAT)
  • JPK_MAG (magazyn)
  • JPK_PKPIR (podatkowa księga przychodów i rozchodów)
  • JPK_EWP (ewidencja przychodów)
  • JPK_KR (księgi rachunkowe)
  • JPK_WB (wyciąg bankowy)