Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak rozumiem

Jak poprawnie zaksięgować faktury związane z odwrotnym obciążeniem ?
dodany przez Karolina Kajewska, dnia: 29.03.2016
0 komentarzy

Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy w zakresie rozszerzenia i doprecyzowania regulacji zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2011 r. Nr 177, poz.1054, z późn. zm.) dotyczących mechanizmu odwróconego obciążenia.

Od 1 lipca 2015 r. tym szczególnym sposobem rozliczenia podatku należnego będą objęte transakcje, których przedmiotem będą (oprócz towarów wymienionych już obecnie w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, tj. towarów z kategorii stali, miedzi oraz odpadów, surowców wtórnych oraz złomu) również–sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - takie towary jak m.in.:

-towary z kategorii stali (arkusze żeberkowane ze stali niestopowe)

-towary z kategorii złota (biżuteria ze złota i srebra oraz złoto jako surowiec)

-komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy)

-konsole do gier wideo

Program Księga Przychodów i Rozchodów PRO PLUS umożliwia księgowanie faktur zakupowych oraz sprzedażowych związanych z odwrotnym obciążeniem.

 

Odwrotne obciążenie- zakup

Aby zaksięgować fakturę zakupową należy wejść Zapis dokumentów- Ewidencja zakupów. Uzupełniamy dane dotyczące dat, kontrahenta oraz zdarzenia gospodarczego. W pozycji rodzaj transakcji wybieramy NTzVN - nabycie towarów z VAT należny.

 

 

Automatycznie pojawi się aktywna stawka VAT Voo, obok której wprowadzamy kwotę netto zakupu.

 

 

UWAGA! W pozycji Podatek Vat - szczególny należy "ręcznie" wprowadzić wartość do odliczenia i zapisać dokument.

 

 

Po wygenerowaniu deklaracji VAT-7 z okna Deklaracje > PIT, VAT kwota netto pojawi się w pozycji 34, a podatek VAT należny w pozycji 35,

 

 

oraz po stronie zakupu kwota netto pojawi się w pozycji 45, a podatek VAT naliczony w pozycji 46.

 

 

UWAGA: W plikach JPK transakcja odwrotne obciążenie będzie wykazana po stronie zakupu jak i sprzedaży.

 

Odwrotne obciążenie- sprzedaż

Aby poprawnie zaksięgować fakturę sprzedażową należy wejść Zapis dokumentów- Ewidencja sprzedaży. Uzupełniamy dane dotyczące dat, kontrahenta oraz zdarzenia gospodarczego. W pozycji rodzaj transakcji wybieramy DTpN - dostawa towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

 

 

Automatycznie pojawi się aktywna stawka VAT Voo, obok której wprowadzamy kwotę netto sprzedaży.

Tu, w odróżnieniu od ewidencji zakupów, nie wpisujemy podatku VAT.

 

 

Po zapisaniu dokumentu i wygenerowaniu deklaracji VAT-7 kwota netto pojawi się w pozycji 31.

 

 

 

Opublikowany w: Księga Prz. i Roz. PRO

Dodaj komentarz

rHcIc

Tagi

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Admin Biznesmen
13.12.2018
Dzień dobry.
Aktywacja online obowiązuje od wersji 9.0, być może posiada Pan wersję starszą - szczegóły znajdują się na umowie licencyjnej. W przypadku dalszych problemów sugeruję kontakt telefoniczny lub mailowy z działem pomocy technicznej, na podstawie danych firmy ustalimy wersję programu, pomożemy w uzyskaniu dostępu do konta oraz aktywacji.
Przemysław
12.12.2018
Dzień dobry
nie mogę się ponownie zalogować na swoje konto po wgraniu nowego systemu operacyjnego (10). Program mówi że źle wpisałem nip z kreskami
lub hasło. Wpisywałem z kreskami 3/2/2/3 , 3/3/2/2 i różnie i nic
hasło znam .Gdy wpisywałem rejestrację program powiedział że jest już taki klient.
Admin Biznemen
09.11.2018
W trakcie instalacji programu nie jest widoczny cały proces instalacji SQL Server z poszczególnymi etapami, najwyraźniej w systemie była jakiś powód uniemożliwiający jego instalację. W przypadku nowej instalacji Windows należy rozpocząć od pobrania i zainstalowania wszystkich dostępnych aktualizacji systemowych. Obecnie proszę w panelu sterowania na liście "Programy i funkcje" sprawdzić, czy występują składniki z frazą SQL - każdy z nich należy odinstalować. Kolejnym krokiem jest ponowne uruchomienie komputera i instalacja SQL Server wg instrukcji dostępnej na naszym blogu pod adresem: https://www.biznesmen.com.pl/blog/post/instrukcja-instalacji-sql-server-2014
Marek
08.11.2018
Witam co gdy w oknie usługi lokalne nie mam w ogóle serwera SQL mimo tego że program go instalował i instalacja zakończyła się powodzeniem bez żadnych błędów. Windows 10 jest nowo postawiony. To jest pierwsza wgrana i jak do tej pory jedyna aplikacja.
Admin Biznesmen
06.11.2018
Archiwum zawiera wszystkie dane, które użytkownik wprowadził do bazy danych i w samym procesie jego odtwarzania nie przewidziano możliwości rezygnacji z ich części. W przypadku korzystaniu z programu Magazyn i Faktury PRO (PLUS) możliwe jest wykonanie Bilansu otwarcia, który usunie powiązania pomiędzy dokumentami i towarami (tzn. ruch magazynowy) oraz opcjonalnie również dokumenty. Pozbywanie się nawet części danych nie jest jednak zalecane ze względu na obowiązek generowania plików JPK, a tym samym uniemożliwiać ich stworzenie w przypadku zaistnienia takiej konieczności.