Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak rozumiem

Jak poprawnie zaksięgować faktury związane z odwrotnym obciążeniem ?
dodany przez Karolina Pawlak, dnia: 29.03.2016
0 komentarzy

Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy w zakresie rozszerzenia i doprecyzowania regulacji zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.z 2011 r. Nr 177, poz.1054, z późn. zm.) dotyczących mechanizmu odwróconego obciążenia.

Od 1 lipca 2015 r. tym szczególnym sposobem rozliczenia podatku należnego będą objęte transakcje, których przedmiotem będą (oprócz towarów wymienionych już obecnie w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, tj. towarów z kategorii stali, miedzi oraz odpadów, surowców wtórnych oraz złomu) również–sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - takie towary jak m.in.:

-towary z kategorii stali (arkusze żeberkowane ze stali niestopowe)

-towary z kategorii złota (biżuteria ze złota i srebra oraz złoto jako surowiec)

-komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy)

-konsole do gier wideo

Program Księga Przychodów i Rozchodów PRO PLUS umożliwia księgowanie faktur zakupowych oraz sprzedażowych związanych z odwrotnym obciążeniem.

 

Odwrotne obciążenie- zakup

Aby zaksięgować fakturę zakupową należy wejść Zapis dokumentów- Ewidencja zakupów. Uzupełniamy dane dotyczące dat, kontrahenta oraz zdarzenia gospodarczego. W pozycji rodzaj transakcji wybieramy NTzVN - nabycie towarów z VAT należny.

 

 

Automatycznie pojawi się pole 'Wartość', obok którego wprowadzamy kwotę netto zakupu i akceptujemy przyciskiem 'Enter'.

 

 

Program automatycznie wprowadzi wartość w stawce Voo i wyliczy wartość podatku należnego oraz naliczonego. W przypadku innej niż 23% stwaki VAT, po wprowadzeniu wartości transakcji wskazujemy odpowiednią stawkę.

 

Po wygenerowaniu deklaracji VAT-7 z okna Deklaracje > PIT, VAT kwota netto pojawi się w pozycji 34, a podatek VAT należny w pozycji 35:

 

 

oraz po stronie zakupu kwota netto pojawi się w pozycji 45, a podatek VAT naliczony w pozycji 46.

 

 

UWAGA: W plikach JPK transakcja odwrotne obciążenie będzie wykazana po stronie zakupu jak i sprzedaży.

 

Odwrotne obciążenie- sprzedaż

Aby poprawnie zaksięgować fakturę sprzedażową należy wejść Zapis dokumentów- Ewidencja sprzedaży. Uzupełniamy dane dotyczące dat, kontrahenta oraz zdarzenia gospodarczego. W pozycji rodzaj transakcji wybieramy DTpN - dostawa towarów dla której podatnikiem jest nabywca.

 

 

Automatycznie pojawi się aktywna stawka VAT Voo, obok której wprowadzamy kwotę netto sprzedaży.

Tu, w odróżnieniu od ewidencji zakupów, nie wpisujemy podatku VAT.

 

 

Po zapisaniu dokumentu i wygenerowaniu deklaracji VAT-7 kwota netto pojawi się w pozycji 31.

 

 

 


Dodaj komentarz

alkZn

Tagi

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Roman
05.03.2019
Jeśli nip jest poprawnie wpisany to na pewno hasło jest błędne. Miałem ten sam przypadek. Wystarczy zresetować hasło na mail.
Admin Biznesmen
01.03.2019
Dzień dobry.
Proszę rozpocząć od wykonania kopii bazy danych korzystając z tej instrukcji:

https://www.biznesmen.com.pl/blog/post/Jak+przenie%C5%9B%C4%87+baz%C4%99+danych+z+program%C3%B3w+jak-przeniesc-baze-danych-z-program%C3%B3w-+BiznesmenPRO-na-nowy-komputer+-+spos%C3%B3b+1+%28zalecany%29na+nowy+komputer+-+spos%C3%B3b+1+%28zalecany%29

W celu ponownego użycia tego samego numeru licencji (w przypadku wersji jednostanowiskowej) należy dokonać dezaktywacji poprzedniego stanowiska. Ten krótki proces opisaliśmy pod adresem: https://www.biznesmen.com.pl/blog/post/ponowna-aktywacja-programu-biznesmen-pro
Marcin
06.02.2019
Witam . Posiadam program fakturowanie pro 1 stanowisko. Zakupilem nowy komputer zainstalowalem program ( ze starego komputera bedzie program usuwany ) loguje się na nowym komputrrze i wyskakuje ze licencja nie obejmuje 2 stanowisk . Jak zrobic aby móc obsugiwac program na nkwym komputerza . Pozdrawiam
Admin Biznesmen
13.12.2018
Dzień dobry.
Aktywacja online obowiązuje od wersji 9.0, być może posiada Pan wersję starszą - szczegóły znajdują się na umowie licencyjnej. W przypadku dalszych problemów sugeruję kontakt telefoniczny lub mailowy z działem pomocy technicznej, na podstawie danych firmy ustalimy wersję programu, pomożemy w uzyskaniu dostępu do konta oraz aktywacji.
Przemysław
12.12.2018
Dzień dobry
nie mogę się ponownie zalogować na swoje konto po wgraniu nowego systemu operacyjnego (10). Program mówi że źle wpisałem nip z kreskami
lub hasło. Wpisywałem z kreskami 3/2/2/3 , 3/3/2/2 i różnie i nic
hasło znam .Gdy wpisywałem rejestrację program powiedział że jest już taki klient.