Egzekucja komornicza to zajęcie przez komornika majątku dłużnika na poczet zaciągniętych i nieuregulowanych zobowiązań.
W pierwszej kolejności należy do słownika komorników wprowadzić dane o komornikach w oknie Konfiguracja>dla wszystkich firm>Komornicy poprzez użycie funkcji Nowe dane a po uzupełnieniu Zachować zmiany.
Następnie należy wybrać okno Kadry>Zajęcia komornicze, które służy do rejestrowania informacji o zajęciach komorniczych dotyczących danego pracownika. W poszczególne polach należy wpisać odpowiednie dane o zajęciach komorniczych.
W oknie dostępny jest tryb pracy "Detale" i "Lista". Tryb "Lista" prezentuje dane o zajęciach w formie tabelarycznej z możliwością eksportu do np. Microsoft Excel.
Dane o zarejestrowanych i ważnych zajęciach komorniczych przenoszone są do na odpowiednie miejsca "Świadectwa pracy" (gdy wartość pola ‘Zamknięcie sprawy komorniczej’ ma wartość NIE). Użytkownik na świadectwie pracy musi uzupełnić ewentualnie informację o potrąconych świadczeniach.
Ponadto dane o zarejestrowanych i ważnych zajęciach są drukowane na zaświadczeniach o zarobkach pracowników.
Zaznaczenie, że sprawa jest zamknięta skutkuje tym, że dane zajęcie nie jest już wykazywane na dokumentach pracownika jak np: na "Świadectwa pracy" oraz „Zaświadczenie o zarobkach”.
W programie mamy kilka zdefiniowanych składników płacowych dotyczących potrącenia komorniczego, które można przypisać do siatki pracownika (składniki te będą potrącały wynagrodzenie powyżej minimalnego wynagrodzenia).
Można je przypisać z okna Płace>Definiowanie>Płace pracowników-kreator>dalej>Dodanie zdefiniowanego składnika>dla wybranej osoby lub grupy osób>można ograniczyć składnik w czasie>z grupy Potrącenia należy wybrać odpowiedni składnik klikając na niego dwa razy w celu przerzucenia składnika na lewą stronę i Zakończ.
lub można taki składnik zdefiniować wg własnych potrzeb z okna Płace>Definiowanie>Płace pracowników-kreator>dalej>Tworzenie standardowej definicji płac>dla wybranej osoby lub grupy osób>składnik można ograniczyć w czasie>na zakładce Potrącenia w pozycji Potrącenie wybrać Nowy komornik, uzupełnić wartość oraz nazwę i dalej.
Po wykonaniu wszytskich czynności można przejść do obliczania płac w oknie Płace>Obliczanie płac i oblicz płace.