logo  
Centrum
Pomocy

Praca zdalna w 2023 roku

Opublikowany w: Start

user

Admin Admin clock 27-12-2022

Obecnie praca zdalna regulowana jest prawami tymczasowymi, wprowadzonymi w czasie pandemii. W 2023 roku dzięki nowelizacji Kodeksu pracy, którą przyjął Sejm, zasady pracy zdalnej pojawią się już oficjalnie w Kodeksie pracy.


Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej w 2023 r.:
1. Pracę zdalną będzie można wykonywać całkowicie lub hybrydowo (częściowo) - w miejscu wskazanym przez pracownika (adres zamieszkania pracownika lub inny -uzgodniony z pracodawcą).

 

2. Pracownik będzie mógł pracować zdalnie zarówno w przypadku zawierania nowej umowy o pracę, a także w trakcie aktualnego zatrudnienia z taką różnicą, że zatrudnieni będą musieli złożyć do pracodawcy spe-cjalny wniosek o rozpoczęcie pracy zdalnej(w wersji papierowej lub elektronicznej). Na wniosek pracownika praca zdalna będzie wykonywana okazjonalnie, tj. w wymiarze do 30 dni w roku. Do okazjonalnej pracy zdalnej nie będzie mieć zastosowania większość wymogów przewidzianych w pracy zdalnej zwykłej.

 

3. Zostaną unormowane obowiązki pracownika oraz prawa do kontroli pracownika przez pracodawcę w miej-scu wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę wykonywania pracy zdal-nej na zasadach ustalonych w porozumieniu, regulaminie , albo poleceniu.

 

4. Pracodawca będzie zobligowany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi – w tym urządzenia techniczne, a także do pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług teleko-munikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. W sytuacji gdy pracodawca nie zapewni nie-zbędnych urządzeń i materiałów, będzie zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu pra-cownikowi za wykorzystywanie prywatnych urządzeń.

 

5. Zostaną ustalone przepisy BHP dotyczące pracy zdalnej.

 

6. Praca zdalna wykonywana na polecenie pracodawcy ma być obowiązkowa w kilku przypadkach:
- zagrożenia epidemicznego,
- stanu nadzwyczajnego,
- działania siły wyższej.

 

Kiedy pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej wg Kodeksu pracy?
Pracodawca według nowych zapisów dotyczących pracy zdalnej w Kodeksie pracy, nie będzie mógł odmówić m.in. :
- kobietom w ciąży,
- pracownikowi wychowującemu dziecko do ukończenia przez nie 10 roku życia,
- pracownikowi który sprawuję opiekę nad członkiem rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności.

 

Pracodawca, będzie mógł odmówić uwzględnienia wniosku nawet w powyższych sytuacjach, gdy uzna, że wykonywanie pracy w trybie zdalnym nie będzie możliwe ze względu na rodzaj lub organizacje pracy wykonywanej przez pracownika. O swojej decyzji musi poinformować pracownika w formie papierowej lub elektronicznej w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

 

! Przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od dnia publikacji w dzienniku ustaw. !