logo  
Centrum
Pomocy

Jak uwzględnić Remanent w księdze Przychodów i Rozchodów DGCS System

Opublikowany w: Księga Przychodów i Rozchodów DGCS System Księga

user

Karolina clock 27-04-2023

Remanent to stan faktyczny posiadanych ilości towarów handlowych, materiałów, półwyrobów itp. W celu prawidłowego rozliczenia różnic remanentowych należy uzupełnić remanent początkowy jak i remanent końcowy.

W księdze Przychodów i Rozchodów DGCS System wprowadzić Remanent można w oknie Księga>Remanent

 

Po naciśnięciu F1-dodaj remanent otworzy się okno gdzie przycisk [Pobierz z magazynu] służy do automatycznego wprowadzenia remanentu na podstawie danych z modułu magazynowego (funkcja ta działa w przypadku pracy na jednej bazie danych modułów magazynowego i księgowego). Program wpisze wartość ewidencyjną stanu magazynowego. W każdej chwili wpisaną wartość remanentu można zaktualizować.

 

Jeżeli podatnik nie korzysta z modułu magazynowego wprowadza kwotę remanentu ręcznie.

 

 

 

 

 

Remanent może być wpisywany na dowolny dzień jak również w dowolnym okresie rozliczeniowym (np. na koniec każdego miesiąca). Program zawsze bierze pierwszy remanent jako początkowy a ostatni jako końcowy.

 

 

 

 

Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

 

Remanent podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.

W przypadku remanentów miesięcznych należy dodać na koniec miesiąca kwotę remanentu końcowego

 

 

 

Po wygenerowaniu np. Zestawienia obrotów i zobowiązań podatkowych w pozycji koszty narastająco widać uwzględnione różnice remanentowe.

 

 

 

Raport można wygenerować z okna Raporty>Rozliczenie PIT>Zestawienie obrotów i zobowiązań podatkowych.