logo  
Centrum
Pomocy

Wyliczanie wynagrodzenia chorobowego

Opublikowany w: Kadry i Płace DGCS System Czas pracy Płace

user

Karolina clock 27-06-2023

Poniższy artykuł przedstawia sposób obliczania wynagrodzenia za czas choroby/zasiłków w programie Kadry i Płace DGCS System.

 

"Wynagrodzenie za czas choroby" - wyliczane jest na podstawie ilości dni nieobecności chorobowej, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe z uwzględnieniem współczynnika wartości tego wynagrodzenia np.: 80% lub 100%, które określane są przez użytkownika w oknie Czas Pracy>Absencje oraz uwzględniając składnika „Podstawa miesięczna”. Składnik podlega składce zdrowotnej oraz podatkowi.

„Zasiłki chorobowe” – zasiłki za czas choroby, macierzyńskie, opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne wyliczane na podstawie ilości dni danego rodzaju nieobecności chorobowej z uwzględnieniem odpowiedniego współczynnika wartości tego zasiłku lub świadczenia, które określane są przez użytkownika w oknie „Absencje” oraz uwzględniając składnik „Podstawa miesięczna”. Składnik podlega wyłącznie podatkowi.

 

UWAGA!

Zasiłki chorobowe są naliczane tylko wtedy gdy dana firma ma uprawnienie do wypłaty zasiłków – uprawnienie to w programie ustawia się przez zaznaczenie w oknie: Konfiguracja>Ustawienia płacowe>Podstawowe w polu „Uprawnienie do wypłaty zasiłków chorobowych”.

 

 

„Podstawa miesięczna” – naliczany jest w sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik ma za ewidencjonowaną nieobecność chorobową na podstawie, której może być naliczone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Składnik ten jest naliczany z wartości składników „Do średniej
chorobowej” w poprzednich 12 miesiącach. Składnik ten stanowi podstawę naliczenia zasiłku w wartości miesięcznej przed przeliczeniem tej podstawy przez współczynnik danego zasiłku i przed podzieleniem przez 30 w celu pomnożenia przez ilość dni choroby
(zasiłku lub świadczenia).

* Składnik nie podlega składkom ZUS i podatkowi.

* Nie wchodzi do średniej urlopowej oraz do średniej chorobowej.

 

W przypadku gdy w bazie programu nie ma danych historycznych ze składników „Do średniej chorobowej” z poprzednich 12 miesięcy, to składnik nie zostanie automatycznie wyliczony, ale użytkownik może samodzielnie podać wartość tego składnika znając (wyliczając ją „ręcznie”) jego wartość.

 

 

Jeśli podstawa miesięczna jest mniejsza od wynagrodzenia minimalnego pracownika pomniejszonego o składki ZUS program zaproponuje wyrównanie składnika, w tym momencie użytkownik wybierając przycisk „Tak” wyrówna do minimalnego, jeśli wybierzemy przycisk „Nie” program będzie wyliczał podstawę tylko z wcześniejszych list.

 

 

 

Wyjątek przy wyliczaniu tego składnika ma miejsce – gdy pracownik został zatrudniony w trakcie miesiącu poprzedzających wyliczenie podstawy (uwzględnianych do naliczenia średniej), program zakomunikuje o tym, po czym użytkownik będzie miał możliwość wyboru czy uwzględnić dany miesiąc do dalszego liczenia podstawy wynagrodzenia/ zasiłku chorobowego.