logo  
Centrum
Pomocy

Jak uwzględnić prawidłowo nieobecność pracownika powołanego do służby wojskowej

Opublikowany w: Kadry, Płace i ZUS PRO Czas pracy

user

Karolina clock 20-06-2023

Pracownikowi, który został powołany do wojska należy wprowadzić urlop bezpłatny, podczas którego zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy między innymi czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia oraz zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego, lecz nie otrzymuje wynagrodzenia za okres pełnienia służby.

 

Jeżeli umowa o pracę z pracownikiem powołanym do wojska została rozwiązana za zgodą pracownika należy wystawić Świadectwo pracy.

W celu poprawnego wygenerowania Świadectwa pracy należy wprowadzić nieobecność pracownikowi w oknie Czas Pracy>Nieobecności wybierając Nowe dane należy:

- uzupełnić zakres dat,

- w polu Typ należy wybrać Urlop bezpłatny

- w polu Kod nieobecności musi widnieć 111

Na zakładce Rozliczanie zaawansowane program podpowie miesiąc rozliczenia, 'Zmniejsza jak urlop (bez wynagrodzenia za urlop)' oraz dni i godziny nieobecności.

 

 

Taka nieobecność jeszcze nie spowoduje prawidłowego wygenerowania Świadectwa pracy, w związku z tym w tym samym okresie należy wprowadzić drugą nieobecność jako Ćwiczenia wojskowe.

W oknie Czas pracy>Nieobecności należy wybrać ponownie Nowe dane:

 

- uzupełnić ten sam zakres dat co Urlop bezpłatny

 

- w polu Typ należy wybrać Ćwiczenia wojskowe

 

- pole kod nieobecności pozostaje puste

 

Na zakładce Rozliczanie zaawansowane program podpowie miesiąc rozliczenia, 'Nie zmniejsza składników' oraz dni i godziny nieobecności.

 

Podczas zapisywania zmian pojawi się monit, że w tym zakresie dat jest już wprowadzona nieobacność, czy zatwierdzić? Należy wybrać TAK.

 

 

 

 

Po wygenerowaniu Świadectwa Pracy z okna Kadry > Świadectwo Pracy takie informacje powinny pojawić się w punkcie o korzystaniu z urlopu bezpłatnego oraz w punkcie o odbyciu służby wojskowej.