Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak rozumiem

Jak przenieść bazę danych z programów BiznesmenPRO na nowy komputer - sposób 2
dodany przez Admin Admin, dnia: 03.04.2015
0 komentarzy

W przypadku awarii komputera lub systemu operacyjnego, na którym zainstalowany jest program z serii Podatnik/Biznesmen PRO istnieje możliwość skopiowania bazy danych i poprawna jej rejestracja na innym, sprawnym komputerze.

 

Warunki, które musi spełniać komputer, na który przenoszona jest baza danych:

  • system windows musi być zainstalowany w takiej samej lub większej wersji bitowej (nie można przenieść bazy z 64 na 32 bitowy system),
  • wersja serwera SQL nie może być niższa niż ta, w której utworzona była baza danych,
  • wersja programu z serii Biznesmen PRO/Podatnik nie może być starsza niż ta, w której tworzona była kopia,
  • użytkownik systemu Windows musi posiadać uprawnienia Administratora w systemie.

 


Proces przenoszenia bazy danych przedstawiony został również na poniższym filmie z lektorem.

 

 

 

KROK 1 - Kopiowanie plików bazy danych
W menu start należy uruchomić aplikację o nazwie SQL Server Configuratiom Manager. Następnie wybrać pozycję SQL Server 2005 Services, podświetlić instancję SQL Server (BIZNESMENPRO) i wybrać opcję Stop Service.
W przypadku niedziałającego systemu Windows powyższą czynnośc należy pominąć.

 


Kolejnym krokiem jest skopiowanie plików bazy danych. Domyślnie znajdują się na dysku C, w katalogu Program Files/ (lub Pliki Programów (x86) w przypadku 64-bitowych systemów), BiznesmenPro/Data.
Na pamięć przenośną, na przykład typu pendrive kopiujemy dwa pliki - w naszym przykładzie Baza1_firma_dat oraz Baza1_magazyn_dat.

 

 

 

KROK 2 - Rejestracja bazy na nowym komputerze
Instalujemy program, uruchamiamy ponownie komputer. Skopiowane pliki przenosimy z pamięci przenośnej na dysk C, do katalogu Program Files/ (lub Pliki Programów (x86) w przypadku 64-bitowych systemów), BiznesmenPro/Data.
Po otwarciu programu Wchodzimy w menu System > Otwórz firmę i wybieramy opcję Zarejestruj bazę.

 

 

Następnie wskazujemy kolejno oba przeniesione pliki bazy danych Baza1_firma_dat, następnie Baza1_Magazyn_dat podświetlając je i wybierając opcję Otwórz. Ostatnim krokiem jest podanie nazwy firmy - w naszym przypadku Baza1, klikamy OK.

 

 

 

 
Po pojawieniu się bazy na liście można ją uruchomić i kontynuować pracę.

 

 

 

Opublikowany w: Instalacja, Biznesmen PRO

Dodaj komentarz

hE8Xk

Tagi

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Admin Biznemen
09.11.2018
W trakcie instalacji programu nie jest widoczny cały proces instalacji SQL Server z poszczególnymi etapami, najwyraźniej w systemie była jakiś powód uniemożliwiający jego instalację. W przypadku nowej instalacji Windows należy rozpocząć od pobrania i zainstalowania wszystkich dostępnych aktualizacji systemowych. Obecnie proszę w panelu sterowania na liście "Programy i funkcje" sprawdzić, czy występują składniki z frazą SQL - każdy z nich należy odinstalować. Kolejnym krokiem jest ponowne uruchomienie komputera i instalacja SQL Server wg instrukcji dostępnej na naszym blogu pod adresem: https://www.biznesmen.com.pl/blog/post/instrukcja-instalacji-sql-server-2014
Marek
08.11.2018
Witam co gdy w oknie usługi lokalne nie mam w ogóle serwera SQL mimo tego że program go instalował i instalacja zakończyła się powodzeniem bez żadnych błędów. Windows 10 jest nowo postawiony. To jest pierwsza wgrana i jak do tej pory jedyna aplikacja.
Admin Biznesmen
06.11.2018
Archiwum zawiera wszystkie dane, które użytkownik wprowadził do bazy danych i w samym procesie jego odtwarzania nie przewidziano możliwości rezygnacji z ich części. W przypadku korzystaniu z programu Magazyn i Faktury PRO (PLUS) możliwe jest wykonanie Bilansu otwarcia, który usunie powiązania pomiędzy dokumentami i towarami (tzn. ruch magazynowy) oraz opcjonalnie również dokumenty. Pozbywanie się nawet części danych nie jest jednak zalecane ze względu na obowiązek generowania plików JPK, a tym samym uniemożliwiać ich stworzenie w przypadku zaistnienia takiej konieczności.
Szach
01.11.2018
Witam. Chcę dokonać przeniesienia bazy danych na inny komputer, lecz nie potrzebuję całej historii danych (np. z 6 lat), lecz tylko np. z ostatniego roku. Czy jest możliwość przeniesienia części bazy danych? (cała historia została by na "starym" komputerze).
Admin Biznesmen
17.08.2018
Dzień dobry.
Powodem może być instalacja nowszej wersji niż ta, na którą została zakupiona licencja - wystarczy ją odinstalować, a następnie zainstalować właściwą pobierając ją ze strony https://www.biznesmen.com.pl/aktualizacje
W przypadku dalszych wątpliwości sugeruję kontakt telefoniczny z działem pomocy technicznej, konsultanci szybko ustalą przyczynę.