Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak rozumiem

Jak rozliczać podatek VAT na metodzie kasowej
dodany przez Karolina Kajewska, dnia: 21.09.2018
0 komentarzy

 

Metoda kasowa może być stosowana tylko i wyłącznie przez 'małych podatników', których roczne dochody nie przekraczają 1,2 mln euro. Z racji takiej, iż ta kwota nie jest jednak mała z metody kasowej może korzystać większość małych jak i średnich przedsiębiorstw.
 

Rozliczanie VAT-u metodą kasową jest korzystne dla firm, które nie otrzymują należności za fakturę na czas. W przypadku metody kasowej obowiązek rozliczenia powstaje w momencie dokonania zapłaty przez klienta. Należy pamiętać, że przy metodzie kasowej VAT należny musi być wykazany w deklaracji nie później niż w 180 dni po dacie sprzedaży, nawet w przypadku braku zapłaty. Stosując tą metodę należy rozliczać się kwartalnie z Urzędem Skarbowym, w związku z tym należy złożyć deklarację VAT-7K. Jeśli natomiast chodzi o pliki JPK VAT składane są one co miesiąc.

 

Księga Przychodów i Rozchodów Pro plus umożliwia rozliczanie metodą kasową. 

 

W pierwszej kolejności należy zacząć od zaznaczenia opcji 'Rozliczanie metodą kasową' oraz określenia okresu rozliczania dokumentów sprzedaży w oknie Konfiguracja > Ustawienia, zakładka Sposób prowadzenia działalności.

 

Chcąc zaksięgować np. sprzedaż, należy wybrać z okna Zapis dokumentów>Ewidencja sprzedaży.  Zaznaczamy opcję rozliczanie metodą kasową, automatycznie zmieni nam się data obowiązku VAT ze 180 dniowym wyprzedzeniem. Uzupełniamy dane dotyczące nr dowodu księgowego, kontrahenta, zdarzenia gospodarczego, rodzaju transakcji, opisu zakupu oraz przeznaczenie zakupu. Kwotę netto wprowadzamy w odpowiedniej stawce VAT. 

 

 

 Przechodzimy na zakładkę Płatności, gdzie określamy formę zapłaty.

 
W momencie uiszczenia wpłaty dokument ten możemy rozliczyć w oknie Rozrachunki>nierozliczona-sprzedaż, podświetlamy dokument i wybieramy z prawej strony opcję ‘Uzupełnij płatność’, następnie Zapłać wszystko. 
 

 

Faktury sprzedaży jak i zakupu będą wykazywane w rejestrach vat jak i w deklaracji  VAT-7 oraz w plikach JPK za okres, w którym dokonano zapłaty.
 

Jeżeli została uregulowana tylko część wpłaty, wówczas na deklaracji VAT-7, w plikach JPK będzie widoczna tylko opłacona część faktury. Pozostała część będzie widniała po uregulowaniu zaległości.  

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

O4ilD

Tagi

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Admin Biznesmen
13.12.2018
Dzień dobry.
Aktywacja online obowiązuje od wersji 9.0, być może posiada Pan wersję starszą - szczegóły znajdują się na umowie licencyjnej. W przypadku dalszych problemów sugeruję kontakt telefoniczny lub mailowy z działem pomocy technicznej, na podstawie danych firmy ustalimy wersję programu, pomożemy w uzyskaniu dostępu do konta oraz aktywacji.
Przemysław
12.12.2018
Dzień dobry
nie mogę się ponownie zalogować na swoje konto po wgraniu nowego systemu operacyjnego (10). Program mówi że źle wpisałem nip z kreskami
lub hasło. Wpisywałem z kreskami 3/2/2/3 , 3/3/2/2 i różnie i nic
hasło znam .Gdy wpisywałem rejestrację program powiedział że jest już taki klient.
Admin Biznemen
09.11.2018
W trakcie instalacji programu nie jest widoczny cały proces instalacji SQL Server z poszczególnymi etapami, najwyraźniej w systemie była jakiś powód uniemożliwiający jego instalację. W przypadku nowej instalacji Windows należy rozpocząć od pobrania i zainstalowania wszystkich dostępnych aktualizacji systemowych. Obecnie proszę w panelu sterowania na liście "Programy i funkcje" sprawdzić, czy występują składniki z frazą SQL - każdy z nich należy odinstalować. Kolejnym krokiem jest ponowne uruchomienie komputera i instalacja SQL Server wg instrukcji dostępnej na naszym blogu pod adresem: https://www.biznesmen.com.pl/blog/post/instrukcja-instalacji-sql-server-2014
Marek
08.11.2018
Witam co gdy w oknie usługi lokalne nie mam w ogóle serwera SQL mimo tego że program go instalował i instalacja zakończyła się powodzeniem bez żadnych błędów. Windows 10 jest nowo postawiony. To jest pierwsza wgrana i jak do tej pory jedyna aplikacja.
Admin Biznesmen
06.11.2018
Archiwum zawiera wszystkie dane, które użytkownik wprowadził do bazy danych i w samym procesie jego odtwarzania nie przewidziano możliwości rezygnacji z ich części. W przypadku korzystaniu z programu Magazyn i Faktury PRO (PLUS) możliwe jest wykonanie Bilansu otwarcia, który usunie powiązania pomiędzy dokumentami i towarami (tzn. ruch magazynowy) oraz opcjonalnie również dokumenty. Pozbywanie się nawet części danych nie jest jednak zalecane ze względu na obowiązek generowania plików JPK, a tym samym uniemożliwiać ich stworzenie w przypadku zaistnienia takiej konieczności.