Przed wygenerowaniem pliku należy wykonać kilka czynności:
- należy przypisać odpowiedni bank oraz numer konta firmy w oknie Kadry>Dane firmy zakładka Rachunki Bankowe
- należy przypisać bank oraz numer konta pracownika w oknie Kadry>Bank, Urząd Sakrbowy, Podatek (instrukcja tutaj...)
- do siatki pracownika należy przypisać składnik ROR z okna Płace>Definiowanie>Płace pracowników-kreator>dalej>Tworzenie standardowej definicji płac>dla wybranej osoby lub grupy osób>można określić składnik w czasie (opcjonalnie)>na zakładce ROR wybieramy z listy czy w całości, w jakieś kwocie i uzupełniamy kwotę czy też w jakimś procencie>Zakończ
W kolejnym kroku przechodzimy do obliczania Płac, Płace>Obliczanie Płac i Oblicz Płace. Po przeliczeniu w oknie Płace>Analiza Płac powinien być obliczony ROR.
Ostatni krok to wygenerowanie pliku do banku. Wybieramy Płace>Przelewy
Okno to umożliwia wystawienie i wydruk przelewów, na podstawie wcześniej obliczonych płac
Plik wygenerujemy dla odpowiedniego "Typu przelewu" tj.:
- za wypłaty na konta osobiste,
- za deklarację PIT-4,
- za umowy zlecenia,
- za podatek od umów zleceń,
- za zaliczki z wypłaty,
- za podatek zryczałtowany od umów zleceń
- składki ZUS na jedno konto
- wpłaty PPK
- składki ZUS-wspólnicy
W polu "Okres" zaznacza się okresy rozliczeniowe, które mają zostać uwzględnione na sporządzanych przelewach - w ten sposób w jeden przelew dla danej osoby zostaną połączone wynagrodzenia pracowników albo z tytułu umów zleceń, których wynagrodzenia na przelew znajdują się w zaznaczanych okresach rozliczeniowych. W tym celu należy zaznaczyć okresy rozliczeniowe, które mają zostać połączone w jednym przelewie (standardowo zaznaczony jest "podstawowy" okres rozliczeniowy). Poniżej pola "Okres" wymieniane są okresy rozliczeniowe które zostaną uwzględnione przy generowaniu przelewów.
Po wybraniu określonego typu na liście dokumentów pojawiają się elementy, za które można wystawić przelewy. Program podpowiada zawartość pola "Tytułem", którą można zmienić. W przypadku posiadania przez firmę kilku kont, istnieje możliwość wybrania konta, z którego ma zostać dokonana płatność.
Efektem wygenerowanego przelewu może być wydruk:
- Przelewu Zbiorowego
- Przelewu Pojedynczego
- Zbiorówki
W przypadku wyboru w polu "Rodzaj przelewu" odpowiedniego typu przelewu elektronicznego program generuje plik: Przelew.PLI rozpoznawany przez systemy informatyczne banków. Plik zapisywany jest w katalogu Exportu danych wg ustawień w programie Konfiguracja>dla aktualnej firmy>Inne (pole katalog exportu danych) lub wg ustawień domyślnych C:/ProgramData/BiznesmenPro/Kadry/Export.
W sekcji "Opcje: przelewy elektroniczne" istnieje możliwość wyboru strony kodowej 852 lub 1250.
W zależności od dokonanego wyboru program wyświetli dodatkowe opcje np.: wydruk pełny, pełny bez tła lub wstrzeliwany, ilość blankietów, marginesy itp.
W przypadku wyświetlenia na Liście dokumentów większej ilości przelewów do różnych banków istnieje możliwość wskazania kilku zestawów dokumentów do różnych banków - odpowiednie zaznaczenie należy wykonać z wykorzystaniem klawiszy Shift lub Ctrl.
W polu "Data przelewu" istnieje możliwość zaznaczenia daty ich realizacji innej niż data programowa (z górnego Menu programu). Wartość pola "Data przelewu" zostanie przeniesiona na generowane w tym oknie przelewy.