Wakacje składkowe w ZUS to zwolnienie dla przedsiębiorcy z opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Zwolnienie ze składek jest dobrowolne i obejmuje jeden dowolny miesiąc w roku kalendarzowym.
Próg podatkowy to graniczna wysokość podstawy obliczenia podatku, która decyduje o wysokości podatku dochodowego. Wyróżniamy dwa progi podatkowe: pierwszy próg do kwoty nieprzekraczającej 120 000 zł oraz drugi próg- powyżej kwoty 120 000 zł.
Zgodnie z art. 41a ustawy o podatku od osób fizycznych zakład pracy na wniosek podatnika oblicza i pobiera zaliczki na podatek dochodowy, stosując wyższą stawkę podatkową.
Pracownicy świadczący pracę na podstawie Kodeksu pracy od dnia 26 kwietnia 2023 roku mają prawo skorzystać ze zwolnienia spowodowanego działaniami siły wyższej. Zwolnienie to przysługuje w przypadku wystąpienia pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli natychmiastowa obecność pracownika będzie niezbędna.
Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, to za czas tej niezdolności przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Przypisując składniki płacowe do siatki pracownika zdarza się, że pojawia się komunikat 'Pracownik ma już przypisany składnik do definicji płac', a w siatce jego płac nie widać takiego składnika oznacza to, że taki składnik już kiedyś został przypisany z określonym okresem obowiązywania i w bieżącym okresie go po prostu nie widać.
Do programu PPK mogą przystąpić osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Warunkiem przystąpienia zleceniobiorcy do PPK jest podleganie z tytułu zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi "Mały ZUS Plus". Ulga dedykowana jest dla najmniejszych przedsiębiorców i polega na proporcjonalnym do dochodu obniżeniu składek na ubezpieczenia społeczne.