Składki na Fundusz Pracy opłacane są gdy podstawa wymiaru składek przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku gdy dochód jest mniejszy niż minimalne wynagrodzenie pracodawca zwolniony jest z opłacania tej składki.
Składki na FGŚP przedsiębiorca opłaca za pracowników zatrudnionych na umowę o pracę jak i umowę zlecenie.
Natomiast gdy pracownik ukończy już 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) pracodawca jest zwolniony z naliczania składek na FP i FGŚP.
Wybierając okno Kadry>Dane pracowników ZUS określamy jakimi składkami nasz pracownik ma być objęty. W przypadku pełnoetatowca zaznaczamy FP i FGŚP na TAK.
Przed liczeniem wynagrodzeń warto zwrócić uwagę czy są poprawnie wprowadzanone dane ewidencyjne pracownika w oknie Kadry>Dane pracowników na zakładce dane identyfikacyjne/zatrudnienie pole data urodzenia.
oraz na zakładce Dane ewidencyjne pole Płeć.
Powyższe dane są bardzo istotne do zweryfikowania czy składki na FP i FGŚP mają być liczone, ponieważ po przekroczeniu wieku 55 lat u kobiet i 60 lat u mężczyzn program automatycznie zaprzestaje naliczanie tych składek. Odpowiada za to zmienna finansowa w oknie Konfiguracja>dla aktualnej firmy>Zmienne finansowe 'Licz składki FP i FGŚP dla kobiet > 55 lat i mężczyzn > 60 lat' gdzie w wartości jest przyjęte 0, aby nie naliczać składek po przekroczeniu ww wieku.
Gdy zatrudnimy pracownika na niepełny etat i nie ma on innego zatrudnienia a wynagrodzenie jego wynosi poniżej płacy minimalnej w oknie Kadry>Dane pracowników ZUS zaznaczamy, że nie podlega on składce na FP.
Natomiast może pojawić się sytuacja, że chcemy wypłacić jakiś dodatek pracownikowi czy nagrodę gdzie łączny przychód przekroczy wartość płacy minimalnej i składki na FP już powinny zostać naliczone.
W takiej sytuacji podczas naliczania płac w oknie Płace>Obliczanie płac po wybraniu Oblicz płace program zasugeruje komunikat, że składka na FP powinna być policzona i czy ma ją naliczyć. Domyślnie podpowiadane jest TAK. Wtedy składka FP zostanie naliczona.