Stosując sprzedaż VAT marża należy określić różnicę między ceną sprzedaży a ceną zakupu w związku z tym w pierwszej kolejności należy do programu wprowadzić zakup vat marża, który w momencie sprzedaży będzie powiązany z daną sprzedażą vat marża.
W programach Księga Przychodów i Rozchodów z serii DGCS System oraz Księga Handlowa DGCS System rozpoczynamy działanie od wprowadzenia zakupu VAT marża:
ZAKUP VAT MARŻA
W oknie głównym programu wybieramy dodaj wpis z vat, zaznaczamy zakup>krajowy>pozostałe/handlowe>przysługuje prawo odliczenia
-zaznaczamy haczyk przy Ident. VAT marża, szukaj-uruchomi się wybierz identyfikator następnie otwórz słownik i Dodaj-nadajemy jakąś dowolną nazwę.
Po zamknięcie pojawi się w słowniku, wskazujemy go i wybieramy ok.
Przy zakupie wskazujemy stawkę vat np, uzupełniamy kwotę i dodajemy wiersz. (Celowo data vat jest podpowiadana 100 lat do przodu, ponieważ dopiero w momencie sprzedaży data zakupu zmieni się na datę sprzedaży)
Przed zapisaniem przechodzimy na zakładkę Oznaczenia i w dolnej części okna uzupełniamy kwotę zakupu vat marża i Zapisz.
Jeżeli przez przypadek spróbujemy zapisać bez wprowadzenia kwoty zakupu vat marży na zakładce Oznaczenia pojawi się odpowiedni monit, żeby to wykonać.
Jest to ważne, ponieważ kwota ta będzie widoczna w pliku JPK jako zakup vat marża.
Po dodaniu zakupu VAT marża można przejść do wprowadzenia sprzedaży.
SPRZEDAŻ VAT MARŻA
W momencie sprzedaży wybieramy sprzedaż>krajowa>zwykła. Zaznaczamy Ident. VAT marża i szukaj, wyświetli się słownik wybieramy nasz identyfikator, który ma być powiązany ze sprzedażą i ok
Wybieramy odpowiednią stwkę vat sprzedaży i uzupelniamy kwotę sprzedaży brutto i dodajemy wiersz. Dokumenty zostały powiązane i naliczyła się marża.
Przy takim postępowaniu będzie widoczny zakup jak i sprzedaż vat marża w pliku JPK.
Sprzedaż z marżą ujemną:
W przypadku gdy marża brutto jest kwotą ujemną, to ujemne są również wartości podatku VAT oraz marża netto (podstawa opodatkowania). Do rejestru VAT należy wówczas wpisać marżę netto w wartości ujemnej, podatek VAT w wysokości 0, a w pozycji brutto wartość sprzedaży. W części ewidencyjnej pliku JPK V7M/V7K powinny pojawić się dokładnie takie kwoty. W części deklaracyjnej nie ma możliwości wykazania ujemnej kwoty netto oraz podatku VAT w wysokości 0.
Zatem jeżeli wartość podatku VAT jest równa 0, to wartość kwoty netto również zostanie wykazana jako 0.