Podstawę wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 ostatnich miesięcy pomniejszone o 13,71%.
Ustalając składniki dla pracownika w programie, można również ustalić czy ich wartość ma być brana pod uwagę do późniejszego naliczania wynagrodzenia za czas choroby. Ustawienie to znajduje się w oknie Płace>Definiowanie>Składniki płacowe>zakładka Urlop/choroba. Po wybraniu odpowiedniego składnika z lewej strony okna można dostosować do niego odpowiednio parametry dotyczące chorobowego.
*Pozycja 'Obniżany przez chorobę' decydyuje o tym, czy dany składnik ma być proporcjonalnie pomniejszony o czas nieobecności chorobowej.
*Pozycja 'Dodawany do średniej chorobowej' decyduje o tym, czy wartość składnika ma być uwzględniana podczas naliczania podstawy do wypłaty wynagrodzenia/zaiłku chorobowego
*Pozycja 'Uwzględnianie w średniej chorobowej' umożliwia wybranie z listy odpowiedniej opcji, która określi w jaki sposób wartość skłanika ma być uwzględniana podczas obliczania podstawy chorobowej:
- czy składnik ma być uzupełniany (proporcjonalnie-mnożąc przez współczynnik),
- czy przyjmowany w kwocie faktycznie wypłaconej,
- czy przyjmowany w wysokości miesięcznej,
- czy jest to składnik wypłacany za okresy dłuższe niż 1 miesiąc,
- czy nie dotyczy podstawy.
Poszczególne opcje wynikają z przepisów opisujących sposób obliczania wynagrodzenia/zasiłku chorobowego. Odpowiednie zaznaczenie wpływa na to jak składnik ma być uzupełniany do wyliczenia podstawy chorobowej, a także jak dany składnik ma być uwzględniany na raporcie Z-03.
W przypadku wprowadzania zmian dotyczących uwzględniania składnika przy chorobie należy pamiętać, że zmiany będą dotyczyć naliczeń wykonanych po tej zmianie. Zmiana poszególnych parametrów w danym momencie nie wpływa na przeliczone wcześniej płace (jedynie na umieszczenie kwoty na raporcie Z-03). Jeśli te zmiany mają dotyczyć również miesięcy wstecz, to należy ponownie przeliczyć wcześniejsze wynagrodzenia według nowych ustawień składnika.