Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak rozumiem

Generowanie i wysyłka pliku JPK VAT z programu Księga PRO - podpis profil zaufany
dodany przez Admin Admin, dnia: 25.01.2018
0 komentarzy

Program Księga Przychodów i Rozchodów PRO umożliwia generowanie pliku JPK VAT za dowolny miesiąc, a za jego wysyłkę i pobieranie urzędowych potwierdzeń odbioru (UPO) odpowiedzialny jest moduł E-deklaracje zbiorcze i JPK. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, po spełnieniu poniższych warunków.

 

Wymagania dotyczące generowania i wysyłania plików JPK VAT za 2018 rok

 

1. Zainstalować program Księga Przychodów i Rozchodów PRO w wersji minimum 9.4.0.4.

Do pobrania w dziale Aktualizacje:

Księga Przychodów i Rozchodów PRO - więcej

Księga Przychodów i Rozchodów PRO Plus - więcej

 

2. Zainstalować moduł E-deklaracje zbiorcze i JPK w wersji minimum 18.24 - więcej

 

3. Wprowadzić poniższe dane w programie Księga Przychodów i Rozchodów PRO:

 

a) w oknie Urzędy skarbowe (menu Słowniki/Urzędy skarbowe) wprowadzić nowy urząd (lub w istniejącym) i koniecznie uzupełnić pole "Kod urzędu" wpisując ręcznie lub klikając w niebieską ikonę wyświetlającą listę urzędów wraz z kodami.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b) w oknie Dane firmy (menu Konfiguracja/Dane firmy) uzupełnić wszystkie pola, a w szczególności:

- w polu "Nazwa skrócona" wprowadzić skróconą nazwę firmy (maksymalnie 17 znaków),

- w polu "Urząd skarbowy" wskazać jego nazwę z dostępnej listy, 

c) podczas księgowania dokumentów, należy zwrócić uwagę na poniższe wyjątki.

- jeśli kontrahent nie posiada nr NIP, ponieważ jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarcze, należy w polu NIP wpisać wyraz BRAK,

- przy księgowaniu raportów dobowych/fiskalnych w polach dotyczących kontrahenta i w polu NIP, należy wprowadzić wyraz BRAK. 

 

Generowanie i wysyłka pliku JPK VAT  

 

1. W programie Księga Przychodów i Rozchodów PRO kliknij w menu Raporty/JPK, a następnie wybierz typ pliku JPK VAT.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. W oknie "Wybierz kryteria JPK_VAT" należy:
 
a) wybrać Okres, jaki ma uwzględniać plik JPK_VAT;
 
b) wskazać Wersję pliku JPK_VAT:
- 3: dotyczy rozliczeń za 2018 rok;
- 2: dotyczy rozliczeń za 2017 rok.
 
c) Zanaczyć opcję "Eksport do programu Zbiorcze E-deklaracje i JPK"

 

d) Kliknąć w OK w celu wygenerowania pliku JPK_VAT.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Wyświetli się okno "JPK" z informacją zawierającą:
 
a) nazwę pliku np.: Nazwa_Skrócona_Firmy_JPK_VAT_V3_R2018_M1.xml
 
b) lokalizację domyślną, w której zapisał się plik C:/ProgramData/BiznesmenPRO/Ksiega/Eksport.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij w OK.

Jeśli chcesz, aby plik zapisywał się w innej lokalizacji niż domyślnie zdefiniowana w programie, otwórz okno Ustawienia (dostępne w menu Konfiguracja/Ustawienia), kliknij w Edytuj, wskaż nową lokalizację w polu "Katalog eksportu danych", kliknij Zapisz. 

 

4. Następnie wyświetli się poniższe okno, w którym należy kliknąć w OK.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Przed wysłaniem pliku JPK VAT istnieje możliwość zapoznania się z jego zawartością. W tym celu kliknij w Tak w poniższym oknie.

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Jeśli zawartość pliku JPK VAT jest prawidłowa, wskaż w poniższym oknie rodzaj podpisu "Profil zaufany", kliknij w OK.

 

 

 

7. W oknie "Zapisz" należy wskazać miejsce, w którym ma zostać zapisany plik JPK_VAT do podpisania profilem zaufanym. W tym celu utwórz nowy folder np. "Pliki JPK" na Pulpicie, a następnie wskaż go w polu "Szukaj w", kliknij w opcję "Zapisz". Wyświetli się okno informacyjne przedstawione w punkcie nr 8.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. WAŻNE!!! W poniższym oknie "Informacja" nie można klikać w OK, na tym etapie. Kliknij dopiero, gdy zakończysz proces podpisywania pliku JPK VAT Profilem zaufanym tj. pobierzesz podpisany plik JPK VAT. Najczęściej zapisuje się on w folderze Pobrane lub Downloads, a nazwa pliku jest następująca np. InitUpload_Nazwa_Firmy_JPK_VAT_V3_R2018_M1.xml.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. W celu rozpoczęcia procesu podpisywania pliku JPK VAT profilem zaufanym, otwórz następującą stronę https://obywatel.gov.pl/podatki/podpisz-jpk_vat-profilem-zaufanym  a następnie postępuj zgodnie z:

 

- instrukcją Profil zaufany - podpisywanie plików JPK VAT

 

- filmem instruktażowym udostępnionym przez Ministerstwo Cyfryzacji OBEJRZYJ

 

10.  Po wykonaniu czynności z punktu nr 9, wyślij podpisany profilem zaufanym plik JPK VAT do Ministerstwa Finansów.

Kliknij w opcję "OK" w oknie "Informacja" z punktu nr 8. Wyświetli się poniższe okno "Otwórz". Wskaż w nim miejsce na dysku komputera (najczęściej folder Pobrane lub Downloads), do którego pobrał się i zapisał podpisany plik o nazwie np.: InitUpload_FIRMA_JPK_VAT_V3_R2018_M1.xml. Następnie wskaż go i kliknij w opcję "Otwórz". Rozpocznie się proces wysyłania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Jeśli proces wysyłania pliku przebiegnie poprawnie, zostanie wyświetlone poniższe okno informacyjne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowo sprawdź, czy w module JPK w oknie "JPK wysłane" (Kartoteka wysłanych JPK) znajduje się wpis, związany z wysłanym plikiem JPK VAT. Jeśli go tam nie znajdziesz, ponów wysyłkę.

 

 

 

12. Pobierz urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) dla wysłanego pliku JPK VAT - najczęściej jest dostępne na następny dzień od momentu  wysłania.

 

a) otworzyć okno Kartoteki wysłanych JPK, klikając w programie Księga Przychodów i Rozchodów PRO w menu Raporty/JPK/Kartoteka wysłanych JPK,

 

 

 

 

 

 

 

 

b) w poniższym oknie "JPK wysłane", wskaż wiersz dotyczący wysłanego pliku JPK VAT, następnie kliknij w opcję "Pobierz UPO", a jeśli chcesz je wydrukować kliknij w opcję Drukuj UPO.

 

 

 


Dodaj komentarz

IuE0q

Tagi

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Admin Biznesmen
13.12.2018
Dzień dobry.
Aktywacja online obowiązuje od wersji 9.0, być może posiada Pan wersję starszą - szczegóły znajdują się na umowie licencyjnej. W przypadku dalszych problemów sugeruję kontakt telefoniczny lub mailowy z działem pomocy technicznej, na podstawie danych firmy ustalimy wersję programu, pomożemy w uzyskaniu dostępu do konta oraz aktywacji.
Przemysław
12.12.2018
Dzień dobry
nie mogę się ponownie zalogować na swoje konto po wgraniu nowego systemu operacyjnego (10). Program mówi że źle wpisałem nip z kreskami
lub hasło. Wpisywałem z kreskami 3/2/2/3 , 3/3/2/2 i różnie i nic
hasło znam .Gdy wpisywałem rejestrację program powiedział że jest już taki klient.
Admin Biznemen
09.11.2018
W trakcie instalacji programu nie jest widoczny cały proces instalacji SQL Server z poszczególnymi etapami, najwyraźniej w systemie była jakiś powód uniemożliwiający jego instalację. W przypadku nowej instalacji Windows należy rozpocząć od pobrania i zainstalowania wszystkich dostępnych aktualizacji systemowych. Obecnie proszę w panelu sterowania na liście "Programy i funkcje" sprawdzić, czy występują składniki z frazą SQL - każdy z nich należy odinstalować. Kolejnym krokiem jest ponowne uruchomienie komputera i instalacja SQL Server wg instrukcji dostępnej na naszym blogu pod adresem: https://www.biznesmen.com.pl/blog/post/instrukcja-instalacji-sql-server-2014
Marek
08.11.2018
Witam co gdy w oknie usługi lokalne nie mam w ogóle serwera SQL mimo tego że program go instalował i instalacja zakończyła się powodzeniem bez żadnych błędów. Windows 10 jest nowo postawiony. To jest pierwsza wgrana i jak do tej pory jedyna aplikacja.
Admin Biznesmen
06.11.2018
Archiwum zawiera wszystkie dane, które użytkownik wprowadził do bazy danych i w samym procesie jego odtwarzania nie przewidziano możliwości rezygnacji z ich części. W przypadku korzystaniu z programu Magazyn i Faktury PRO (PLUS) możliwe jest wykonanie Bilansu otwarcia, który usunie powiązania pomiędzy dokumentami i towarami (tzn. ruch magazynowy) oraz opcjonalnie również dokumenty. Pozbywanie się nawet części danych nie jest jednak zalecane ze względu na obowiązek generowania plików JPK, a tym samym uniemożliwiać ich stworzenie w przypadku zaistnienia takiej konieczności.