logo  
Centrum
Pomocy

Pracownik zatrudniony lub zwolniony w trakcie miesiąca

Opublikowany w: Kadry, Płace i ZUS PRO Czas pracy Płace

user

Karolina clock 15-02-2023

Gdy zatrudniamy pracownika w trakcie miesiąca lub zwalniamy, należy pamiętać, aby proporcjonalnie obliczyć dla niego wynagrodzenie za przepracowany czas pracy.

 

W przypadku, gdy pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca (np 15 grudnia 2022) należy zaznaczyć mu odpowiednią nieobecność, tak żeby program prawidłowo obliczył płace, tylko za przepracowaną część miesiąca w oknie Czas Pracy>Nieobecności.

  • Jednak przed wprowadzeniem takiej nieobecności należy zdefiniowac i przypisać do pracownika kalendarz w oknie Czas Pracy>Przyporządkowanie kalendarzy>Kartoteka. Po mimo, że pracownik zatrudniony jest w trakcie miesiąca kalendarz należy przypisać od pierwszego dnia miesiąca.

 

  • Przypisujemy składniki płacowe do płacy pracownika (w pełnych wartościach)
  • Następnie wprowadzamy Nieobecność w oknie Czas Pracy>Nieobecności wybieramy Nowe dane i wprowadzamy odpowiedni zakres dat. W naszym przypadku będzie to od 1 grudnia do 14 grudnia, ponieważ 15 grudnia rozpoczął pracę. W polu typ wybieramy nieobecność o nazwie: Okres nie sprawowania pracy

Na drugiej zakładce Rozliczanie-zaawansowane program podpowie Zmniejsza jak urlop bez wynagrodzenia za urlop i wykaże dni oraz godziny nieobecności.

 

 

Po wykonaniu powyższych czynności można przejść do przeliczenia płac w oknie Płace>Obliczanie płac, wynagrodzenie zasadnicze zostanie proporcjonalnie wykazane do przepracowanego czasu pracy.

 

W przypadku zwolnienia pracownika w trakcie miesiąca procedura jest podobna jak wyżej czyli wprowadzamy również nieobecność od momentu ustania stosunku pracy do końca miesiąca (np. data zwolnienia to 18 stycznia 2023, czyli wprowadzamy zakres dat od 18 stycznia do 31 stycznia)

 

 

Od stycznia 2023 należy pamiętać również o tym że, gdy wypłata wynagrodzenia (wg daty wypłaty okresu płacowego, w którym liczone ma być wynagrodzenia) ma miejsce po dacie ustania tytułu prawnego należy:

1.stosowane wcześniej ‘Podwyższone Koszty uzyskania przychodu’  ograniczyć w czasie w menu (w oknie): ‘Płace / Definiowanie / Płace pracownika’ przez wskazanie w polu ‘Obowiązuje Do’ miesiąc poprzedzający wypłatę mającą miejsce po ‘Dacie zwolnienia’ zarejestrowanej w oknie ‘Dane pracownika’
2.stosowaną wcześniej ‘Ulga podatkowa’ o wartości większej niż ‘Zerowa’ należy ograniczyć w czasie w menu (w oknie): ‘Płace / Definiowanie / Płace pracownika’ przez wskazanie w polu ‘Obowiązuje Do’ miesiąc poprzedzający wypłatę mającą miejsce po ‘Dacie zwolnienia’ zarejestrowanej w oknie ‘Dane pracownika’ 
3.NALEŻY PRZYPISAĆ składnik ‘Ulga podatkowa’ o wartości ‘Brak’ (zerowa wartość Ulgi). Przypisanie wykonuje się w menu (w oknie): ‘Płace / Definiowanie / Płace pracownika’ za pomocą kreatora ‘Tworzenie standardowej definicji płac’, gdzie: 
1)na kroku nr 3 z 6 należy wybrać określoną osobę, 
2)na kroku nr 4 z 6 należy w okresie obowiązywania odpowiadającym dla miesiąca, dla którego wypłata ma miejsce po dacie zwolnienia zarejestrowanej w oknie ‘Dane pracownika’,
3)na kroku nr 5 z 6 należy w zakładce ‘Podatki’ w polu ‘Ulga podatkowa’ wybrać wartość ‘Brak’ (która od 1/2023 jest wartością domyślną)
4.stosowane wcześniej niższe progi podatkowe, niż wynikające z dochodu pracownika uzyskanego u płatnika  (np. ‘Stosuj niższy próg’ albo ‘Zastosuj określony próg podatkowy’) należy ograniczyć w czasie w menu (w oknie): ‘Płace / Definiowanie / Płace pracownika’ przez wskazanie w polu ‘Obowiązuje Do’ miesiąc poprzedzający wypłatę mającą miejsce po ‘Dacie zwolnienia’ zarejestrowanej w oknie ‘Dane pracownika’
5.w oknie ‘Wnioski podatkowe’ należy zarejestrowane tam wnioski skutkujące obniżeniem ‘Zaliczki na podatek’ ograniczyć w czasie przez wskazanie w polu ‘Miesiąc do’ daty odpowiadającej ‘Dacie zwolnienia’ zarejestrowanej w oknie ‘Dane pracownika’ – chodzi o wnioski takie jak:
1)Zerowy PIT dla rodzin 4+ 
2)Zerowy PIT przeniesienie m.zamieszkania do Polski 
3)Zerowy PIT dla seniorów
4)Niepobieranie zaliczki na podatek do 30.000 zł dochodu

UWAGA
Nie należy ograniczać w czasie stosowanie wniosku: ‘Wniosek osoby poniżej 26 lat dot. zaliczki na podatek’

 

W przypadku liczenia wynagrodzeń z umów cywilnych wypłacanych po ustaniu tytułu prawnego w oknie ‘Wnioski podatkowe’ należy zarejestrowane tam wnioski skutkujące obniżeniem ‘Zaliczki na podatek’ ograniczyć w czasie przez wskazanie w polu ‘Miesiąc do’ daty odpowiadającej ustaniu tytułu prawnego – chodzi o wnioski takie jak:
1)Ulga podatkowa dla umów cywilnych
2)Zerowy PIT dla rodzin 4+ 
3)Zerowy PIT przeniesienie m.zamieszkania do Polski 
4)Zerowy PIT dla seniorów
5)Niepobieranie zaliczki na podatek do 30.000 zł dochodu
UWAGA
Nie należy ograniczać w czasie stosowanie wniosku: ‘Wniosek osoby poniżej 26 lat dot. zaliczki na podatek’