logo  
Centrum
Pomocy

Rejestracja przychodów z tytułu PPK

Opublikowany w: Kadry, Płace i ZUS PRO Płace Deklaracje

user

Nikola clock 16-02-2023

Pracownik przystępując do programu PPK deklaruje wpłaty procentowe ze swojego wynagrodzenia. Pracodawca również zobowiązany jest do wpłacania swojej części procentowej na rachunek pracownika.

Wpłata pracodawcy podlega opodatkowaniu. W tym celu co miesiąc należy w programie dokonywać 'Rejestracji daty wpłaty do PPK' w oknie Deklaracje>PPK. Funkcja ta jest niezbędna dla celów podatkowych.

 

 

 

 

Czynność wykonywana jest zbiorczo dla wszystkich pracowników po przeliczeniu wynagrodzeń z danego miesiąca.

Poprawne ustalenie daty wpłaty do PPK zależne jest od tego, kiedy wypłacane są wynagordzenia.

 

* Wypłata na koniec miesiąca

 

W przypadku wynagrodzeń, które wypłacane są w tym samym miesiącu, rejestrację daty wpłaty wykonujemy za ten sam miesiąc, którego dotyczą, ale płatność ustalamy na 15. dzień kolejnego miesiąca.

Po dokonaniu takiej rejestracji do zaliczki na podatek zostanie doliczona część z tytułu PPK.

Przykład:

Wynagrodzenie styczniowe jest wypłacane w ostatnim dniu stycznia. Po przeliczeniu tego wynagrodzenia w oknie Płace>Obliczanie płac należy dokonać rejestracji daty wpłaty do PPK. Miesiąc, za który dokonujemy wpłatę to styczeń, a data wypłaty powinna być ustalona na 15. dzień lutego:

 

 

 

 

 

Ustalenie w ten sposób Rejestracji daty wpłaty do PPK spowoduje, że przy naliczeniu wynagrodzenia w kolejnym miesiącu do zaliczki na podatek będzie dodana część zaliczki z tytułu przychodu z PPK (z podanego wyżej przykładu zaliczka będzie doliczona do miesiąca lutego).

 

* Wypłata z przesunięciem (na 10-tego dnia kolejnego miesiąca)

 

Przy wynagrodzeniach wypłacanych z przesunięciem faktyczny przychód z PPK do opodatkowania powstaje w momencie wypłaty. Rejestrując datę wpłaty do PPK należy dokonać jej w miesiącu, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie, a płatność ustalić do 15. dnia kolejnego miesiąca. Taka procedura spowoduje jednak, że zaliczka na podatek z tytułu PPK będzie rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym. Jeśli chcemy, żeby zaliczka była rozliczana w okresie miesięcznym, dzień wypłaty należy ustalić na dzień poprzedzający kolejną wypłątę.

 

Przykład:

Wynagrodzenie styczniowe wypłacane jest do 10. lutego. Po przeliczeniu tego wynagrodzenia w oknie Płace>Obliczanie płac należy dokonać rejestracji daty wpłaty do PPK. Miesiąc, za który dokonujemy rejestracji to luty, a data wypłaty powinna być ustalona na np. 5. marca (dzień przed kolejną wypłatą):

 

 

 

Ustalenie w ten sposób Rejestracji daty wpłaty do PPK spowoduje, że przy naliczeniu wynagrodzenia w kolejnym miesiącu do zaliczki na podatek będzie dodana część zaliczki z tytułu przychodu z PPK (z podanego wyżej przykładu zaliczka będzie doliczona do miesiąca lutego-wypłacanego w marcu).

 

 

Tworzenie rejestracji daty wpłaty do PPK powoduje, że w programie tworzy się nowy okres rozliczeniowy o nazwie 'Przychód z PPK'. W tym okresie rejestrowane są przychody stanowiące podstawę do naliczenia podatku z tytułu składek wpłaconych przez pracodawcę. Można to zobaczyć na zakłdace Płace>Analiza płac ustawiając się na okresie 'Przychód z PPK'.

 

Przykład:

 

 

 

Tak wykazane przychody są brane pod uwagę przy generowaniu rozliczenia rocznego PIT11.