Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak rozumiem

Konfiguracja programu dla pracy sieciowej
dodany przez Admin Admin, dnia: 29.10.2014
0 komentarzy

Użytkownicy programów z serii Biznesmen PRO/Podatnik mogą pracować jednocześnie w oparciu o wspólną bazę danych. Takie rozwiązanie zapewnia bardziej efektywną sprzedaż oraz gwarancję niepowtarzalności numerów dokumentów wystawianych przez kilku użytkowników na różnych stanowiskach komputerowych. Liczba komputerów, na ktorych możemy zainstalować program wyszczególniona jest na konkretnej umowie licencyjnej użytkowanego programu.

 

Warunkiem poprawnej pracy w ramach sieci lokalnej jest instalacja tej samej wersji programu na wszystkich komputerach. Na wszystkich stanowiskach program instalujemy w wersji standardowej, nie wymaga on dodatkowej konfiguracji.

 

Pracę należy rozpocząć od instalacji programu na komputerze, na którym zostanie utworzona baza danych tzw. serwerze. Pozostałe komputery będą lączyć się z serwerem w celu uzyskania informacji z bazy danych. Jeśli do tej pory użytkownik korzystał już z programu, można pominąć ten krok.


Tworzenie firmy -  bazy danych (serwer).

Po uruchomieniu programu należy wejść w menu System > Otwórz firmę i wybrać opcję Nowa firma.

Uzupełniamy pole Nazwa firmy (skrócona), będzie to nazwa pliku bazy danych - wprowadzamy 1 wyraz (nie ma ona wypływu na późniejsze wydruki dokumentów w programie). W utworzonej bazie zapisywane będą wszystkie dane wprowadzane do programu.

 

 

Nastepnym krokiem jest instalacja programu na komputerze, który będzie tzw. klientem. Program instalujemy identycznie jak w przypadku serwera.

 Poniższe wskazówki wykonujemy na drugim komputerze - kliencie.

Po uruchomieniu programu wchodzimy w menu System > Otwórz firmę. Klikamy na opcję Zmień serwer SQL.

 

 

W oknie konfiguracja serwera bazy danych należy z rozwijanej listy (instancja serwera) wskazać komputer - serwer, z którym chcemy się połączyć. W naszym przypadku komputer nosi nazwę SERWER, więc na liście wystepuje jako SERWER\BIZNESMENPRO.

W polu Rodzaj autoryzacji wybieramy opcję Za pomocą konta Sql serwer.
Użytkownik - sa
Hasło - tr#$AbBIZ3

 

 

 

Po kliknięciu OK, wyświetli się baza danych utworzona na serwerze. W celu uruchomienia bazy należy zaznaczyć ją na liście poprzez pojedyncze kliknięcie lewym przyciskiem myszy i wybranie opcji Otwórz firmę. Aby baza otwierana była automatycznie przy starcie programu należy przed jej otwarciem zaznaczyć opcję Otwieraj wybraną firmę automatycznie przy starcie aplikacji.

 

 

 

 

WARTO WIEDZIEĆ
Działenie na kilku komputerach jednocześnie w opraciu o tę samą bazę danych nie wpływa negatywnie na szybkość pobierania danych z bazy, ani na czas wystawiania dokumentu. Nie istnieje możliwość otwarcia dokumentu np. faktury o tym samym numerze przez dwóch użytkowników - program automatycznie rezerwuje numer faktury w momencie uruchomienia nowego formularza dokumentu.

 

 

 

Opublikowany w: Instalacja, Biznesmen PRO

Dodaj komentarz

Z51KK

Tagi

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Admin Biznemen
09.11.2018
W trakcie instalacji programu nie jest widoczny cały proces instalacji SQL Server z poszczególnymi etapami, najwyraźniej w systemie była jakiś powód uniemożliwiający jego instalację. W przypadku nowej instalacji Windows należy rozpocząć od pobrania i zainstalowania wszystkich dostępnych aktualizacji systemowych. Obecnie proszę w panelu sterowania na liście "Programy i funkcje" sprawdzić, czy występują składniki z frazą SQL - każdy z nich należy odinstalować. Kolejnym krokiem jest ponowne uruchomienie komputera i instalacja SQL Server wg instrukcji dostępnej na naszym blogu pod adresem: https://www.biznesmen.com.pl/blog/post/instrukcja-instalacji-sql-server-2014
Marek
08.11.2018
Witam co gdy w oknie usługi lokalne nie mam w ogóle serwera SQL mimo tego że program go instalował i instalacja zakończyła się powodzeniem bez żadnych błędów. Windows 10 jest nowo postawiony. To jest pierwsza wgrana i jak do tej pory jedyna aplikacja.
Admin Biznesmen
06.11.2018
Archiwum zawiera wszystkie dane, które użytkownik wprowadził do bazy danych i w samym procesie jego odtwarzania nie przewidziano możliwości rezygnacji z ich części. W przypadku korzystaniu z programu Magazyn i Faktury PRO (PLUS) możliwe jest wykonanie Bilansu otwarcia, który usunie powiązania pomiędzy dokumentami i towarami (tzn. ruch magazynowy) oraz opcjonalnie również dokumenty. Pozbywanie się nawet części danych nie jest jednak zalecane ze względu na obowiązek generowania plików JPK, a tym samym uniemożliwiać ich stworzenie w przypadku zaistnienia takiej konieczności.
Szach
01.11.2018
Witam. Chcę dokonać przeniesienia bazy danych na inny komputer, lecz nie potrzebuję całej historii danych (np. z 6 lat), lecz tylko np. z ostatniego roku. Czy jest możliwość przeniesienia części bazy danych? (cała historia została by na "starym" komputerze).
Admin Biznesmen
17.08.2018
Dzień dobry.
Powodem może być instalacja nowszej wersji niż ta, na którą została zakupiona licencja - wystarczy ją odinstalować, a następnie zainstalować właściwą pobierając ją ze strony https://www.biznesmen.com.pl/aktualizacje
W przypadku dalszych wątpliwości sugeruję kontakt telefoniczny z działem pomocy technicznej, konsultanci szybko ustalą przyczynę.