logo  
Centrum
Pomocy

Komunikaty przy generowaniu plików JPK

Opublikowany w: Księga Przychodów i Rozchodów PRO JPK Ewidencja VAT

user

Karolina clock 30-05-2023

Zdarza się, że podczas generowania plików JPK pojawiają się różne komunikaty, które uniemożliwiają dalszą wysyłkę. Poniższy artykuł opisuje możliwe komunikaty, które mogą występować wraz z rozwiązaniem problemu.

 

1. Komunikat poniżej świadczy o tym, że generowany jest plik JPK na niewłaściwej wersji formularza

 

Przykład:

Jest potrzeba złożenia korekty za maj rok 2020. W związku z tym korekty plików JPK należy dokonywać na formularzach jakie w danym czasie obowiązywały. Jeżeli będą generowane na aktualnych formularzach a w danym okresie obowiązywały inne wersje pojawi się komunikat z błędem jak powyżej uniemożliwiając wysyłkę.

 

 

 

2. Kolejny komunikat świadczy o tym, że w programie Księga Przychodów i Rozchodów Pro oraz pro plus został zaznaczony inny plik JPK niż w module do wysyłki

 

 

Przykład: W księdze został zaznaczony plik JPK V7K

 

 

 

Po uruchomieniu modułu JPK do wysyłki pozostał zaznaczony plik JPK V7M a nie JPK V7K i następuje niezgodność plików. W tej sytuacji należy w module JPK wybrać prawidłowy typ JPK w tej samej wersji formularza.

 

 

 

3. Ten komunikat świadczy o błędnie zaksięgowanym dokumencie, gdzie w polu NIP zamiast prawidłowych danych jest wprowadzony jaki wyraz słownie, który traktowany jest jako kod kraju a nie powinien

 

 

 

Przykład:

Księgowany jest kontrahent, który jest osobą fizyczną i nie występuje u niego numer NIP, natomiast w tym polu jest wprowadzone jakieś słowo, które ani nie jest NIP-em, ani kodem żadnego kraju.

W celu weryfikacji należy wybrać Przegląd>Ewidencja Vat i sprawdzić kolumnę NIP wszystkich księgowań w miesiącu, za który jest generowany plik, edytować błędny zapis i zapisać zmiany.

*jeśli dany kontrahent nie ma NIP-u (np. osoba fizyczna) pole NIP można zostawić puste.

 

 

4. Gdy podczas wysyłki widoczny jest poniższy komunikat oznacza to, że nie ma w programie Księga przypisanego Urzędu Skarbowego do danych firmy. Czterocyfrowe liczby oznaczają kody wszystkich urzędów skarbowych.

 

 

 

Przykład:

W oknie Konfiguracja>Dane firmy w polu Urząd Skarbowy jest pusto

 

 

 

W pierwszej kolejności należy Urząd Skarbowy wprowadzić do słownika z poziomu okna Słowniki>Urzędy Skarbowe i uzupełnić urząd oraz kod urzędu wybierając przycisk Nowy z prawej strony ekranu. Po uzupełnieniu danych można z poziomu Konfiguracja>Dane firmy przypisać dany Urząd Skarbowy.

 

 

 

5. Następny komunikat to brak wprowadzonego adresu e-mail

 

 

 

Przykład:

W Księdze Przychodów i Rozchodów w oknie Konfiguracja>Dane firmy na zakładce Adresy, w dolnej części ekranu należy do danego adresu firmy wybrać zakładkę Inne, gdzie brakuje wypełnionego adresu e-mail. Należy poprzez edyzję wprowadzić adres e-mail, który jest wymagany w pliku JPK.

 

 

 

6. Komunikat o braku połączenia z bazą opisany TUTAJ

 

 

 

7. W bazie danych występują błędy. Opis poniższego komunikatu można znaleźć TUTAJ

 

 

 

8. Następny komunikat świadczy o braku internetu lub problemach występujących na bramce Ministerstwa Finansów. Szczegółowy opis TUTAJ

 

 

 

9. Poniższy komunikat może pojawiać się gdy podatnik stara się o zwrot podatku i na części deklaracyjnej nie są uzupełnione wszystkie wymagane pola.

Szczegółowy opis poprawnego wypełnienia części deklaracyjnej gdy występuje zwrot podatku znajduje się TUTAJ

 

 

10. Gdy podczas wysyłki pojawi się poniższy komunikat znaczy to, że przy którymś księgowaniu zostały użyte niedozwolone znaki w polu Nr dowodu księgowego

 

 

Po uruchomieniu pliku JPK w formacie xml można wyszukać o który zapis chodzi wybierając kombinację klawiszy CTRL F w polu wyszukiwania należy można wprowadzić jedenze znakówz komunikatu np '&' podpowiada zapis w którym jest problem.

 

W celu poprawienia takiego zapisu należy wybrać Przegląd>Ewidencja VAT i odszukać zapis, w którym był problem, edytować i wpisać poprawnie numer dowodu księgowego.

UWAGA

Polskie znaki diakrytyczne muszą być wpisywane przy użyciu kodowania UTF-8. W polach znakowych dopuszczalne jest stosowanie znaków specjalnych, np. „/”, „- ”, „+”.