icon-phone Dział handlowy
62 591 91 19

Kadry, Płace i ZUS PRO

Wybierz pytanie:

Hasło do programu dla Administratora...

Hasło brzmi: biznesmen 

Jak zmienić hasło?

- należy otworzyć okno Zarządzanie użytkownikami, które uruchamia się klikając w menu System / Ochrona, 
- kliknąć na przycisk Resetuj hasło, 
- wprowadzić nowe hasło. 

 

 

Jak długo mogę pracować na wersji demo oraz jakie ma ona ograniczenia?
Program można używać przez okres 60 dni (wprowadzone dane są zachowywane i można je wykorzystać w pełnej wersji), po jego upływie należy wprowadzić numer licencji, który jest dostarczany razem z pełną wersją.
Wersja demonstracyjna umożliwia wprowadzenie jednej firmy i 20 pracowników.
 

 

Archiwizacja danych...

W otwartym programie należy wejść w opcję System/Otwórz firmę. Zaznaczyć nazwę firmy (bazy) poprzez jedno kliknięcie lewym przyciskiem myszy (która ma zostać zarchiwizowana)  i kliknąć na opcję „Archiwum”. W nowym oknie "Archiwizacja/Odtwarzanie" w zakładce "Archiwizacja" wskazać katalog, w którym zostanie zapisana zarchiwizowana kopia bazy - czynimy to poprzez kliknięcie na przycisk "...". Archiwum musi być zapisane do dowolnego katalogu (folderu). Następnie klikamy "Wykonaj".

 Po wykonaniu powyższych czynności program utworzy we wskazanym katalogu dwa pliki. Poniżej przykład:
  
Jeśli baza danych (firma) nosi nazwę Twojafirma, to utworzone pliki będą nazywać się:
- Twojafirma_firma.bak 
- Twojafirma_Kadry.bak
Odtwarzanie danych z archiwum...

UWAGA!

 
Odtwarzanie danych z archiwum usuwa wszystkie dane w bazie, do której chcemy wczytać archiwum. Wgrywają się dane, które zawiera kopia archiwalna.
 
Aby odtworzyć dane ze zrobionej wcześniej kopii archiwalnej bazy, należy upewnić się czy kopia archiwalna zawiera odpowiednie dane. Wejść w menu System/Otwórz firmę. W oknie „Otwórz firmę” należy zaznaczyć nazwę firmy (bazy), następnie kliknąć na opcję Archiwum i otworzyć zakładkę Odtwarzanie. Odtwarzanie bazy polega na wykonaniu dwóch poniższych czynności:
 
1. Zaznaczyć nazwę bazy Twojafirma_firma, kliknąć na przycisk "..." i wskazać miejsce zarchiwizowanego pliku Twojafirma_firma.bak. Następnie kliknąć na przycisk o nazwie "Wykonaj".
2. Zaznaczyć nazwę bazy Twojafirma_Kadry, kliknąć na przycisk "..." i wskazać miejsce zarchiwizowanego pliku Twojafirma_Kadry.bak. Następnie kliknąć na przycisk o nazwie "Wykonaj".
 
Jeżeli powyższe czynności zostaną wykonane poprawnie, to można uruchomić bazę z poziomu okna Otwórz firmę, klikając na opcję „Otwórz firmę".
Jak przenieść bazę danych na nowy komputer?

 Sposób nr 1 (zalecany) 

1. Należy zainstalować program Kadry, Płace i ZUS PRO na nowym komputerze.

2. Wykonać kopię bazy danych na starym komputerze, korzystając z opcji Archiwum dostepnej w oknie uruchamianym z poziomu menu System/Otwórz firmę. 
 
3. Aby odtworzyć zarchiwizowaną bazę danych na nowym komputerze należy wejść w System-->Nowa firma i w polu Nazwa firmy (skrócona) należy wprowadzić taką nazwę firmy/bazy jak nazwane zostały pliki, które chcemy odtworzyć. Np. nazwa zarchiwizowanej bazy to: Twojafirma_firma.bak oraz Twojafirma_Kadry.bak czyli nazwa dla nowo tworzonej firmy/bazy powinna być: Twojafirma.
Następnie należy kliknąć Utwórz. Po wybraniu opcji Utwórz pojawi się okienko o nazwie Otwórz firmę, w którym widoczna będzie nazwa firmy/bazy, którą utworzyliśmy czyli Twojafirma. W oknie tym należy zaznaczyć nazwę firmy, następnie kliknąć na opcję Archiwum i otworzyć zakładkę Odtwarzanie. Odtwarzanie bazy polega na wykonaniu dwóch poniższych czynności:
a) Zaznaczyć nazwę bazy Twojafirma_firma, kliknąć na przycisk "..." i wskazać nazwę zarchiwizowanego pliku Twojafirma_firma.bak. Następnie kliknąć na przycisk o nazwie "Wykonaj".
b) Zaznaczyć nazwę bazy Twojafirma_Kadry, kliknąć na przycisk "..." i wskazać nazwę zarchiwizowanego pliku Twojafirma_Kadry.bak. Następnie kliknąć na przycisk o nazwie "Wykonaj".
Jeżeli powyższe czynności zostaną wykonane poprawnie, to można uruchomić bazę z poziomu okna Otwórz firmę, klikając na opcję „Otwórz firmę".
 
Sposób nr 2
 
1. Należy zainstalować program Kadry,Płace i ZUS PRO na nowym komputerze.
 
2. Na starym komputerze należy zatrzymać pracę SQL Serwera i skopiować dwa pliki bazy danych. Powinny one znajdować się na dysku C/Program Files/BiznesmenPro w folderze Data. Ich nazwy powinny być nastepujące np.:
Baza_firma_dat.mdf
Baza_Kadry_dat.mdf
 
3. Wkleić skopiowane ze starego komputera pliki bazy danych do nowego, na dysk C/Program Files/BiznesmenPro do folderu Data.
 
4. Uruchomić program Kadry, Płace i ZUS PRO i wejść w menu System/Otwórz firmę. W oknie Otwórz firmę należy kliknąć na funkcję Zarejestruj bazę i wskazać miejsce, w którym została zapisana baza (C:/Program Files/BiznesmenPro/Data).Otworzyć kolejno pliki o nazwach Baza_firma_dat.mdf oraz  Baza_Kadry_dat.mdf. W nowym oknie należy wprowadzić nazwę firmy (pliku), w naszym przypadku Baza. 
Po wykonaniu powyższych czynności, nazwa bazy pojawi sie w okienku Otwórz firmę. Należy ją zaznaczyć i kliknąć Otwórz.

 

Dodatkowe wynagrodzenie w miesiącu (bez KUP i Ulgi)...

 Aby wyliczyć dodatkowe wynagrodzenie bez KUP i Ulgi należy utworzyć dodatkowy okres rozliczeniowy. W tym celu należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Okresy rozliczeniowe. W polu gdzie znajduje się data z kalendarza proszę zaznaczyć dowolny dzień z danego m-ca, poniżej przy opcji Widok należy wybrać Miesiąc i z prawej strony kliknąć na opcję Nowe dane. Teraz należy uzupełnić wszystkie pola dotyczące okresu rozliczeniowyego. Wprowadzamy nazwę okresu, Typ: dotyczy Płac, przy opcji Wypłać w: należy zaznaczyć odpowiedni m-c i dzień, w którym będzie wypłacana dodatkowa wypłata. UWAGA! Okres dodatkowy musi być wypłacany conajmniej 1 dzień później niż podstawowa wypłata. Przy numerze definicji wypłaty należy wpisać pierwszy wolny nr (jeśli w danym m-cu jest tylko wypłata zasadnicza, której odpowiada nr definicji 1 to w dodatkowo utworzonym okresie uzupełniamy nr 2), przy opcji Podstawowy należy wybrać NIE (żeby program nie wyliczył Kosztów Uzyskania Przychodu i Ulgi Podatkowej) oraz przy opcji Zamknięty również wybieramy NIE.

Po wykonaniu powyższych czynności należy z prawej strony z Zadań formularza wybrać opcję Zachowaj zmiany.
Następnie w Składnikach płacowych proszę utworzyć element, który chcemy rozliczyć.
Ostatni etap polega na przypisaniu wybranego elementu do odpowiedniego numeru wypłaty. W tym celu należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników kreator - kliknąć w przycisk Dalej, następnie Dodanie zdefiniowanego składnika, dla wybranej osoby (czy też grupy), przy numerze definicji zamiast nr wypłaty 1 wybieramy ten, który przypisaliśmy przy nowo utworzonym okresie rozliczeniowym. W kroku 5 z prawej kolumny należy odszukać składnik, który chcemy przypisać do pracownika  i dwukrotnie na niego kliknąć. Czynność ta spowoduje, że składnik ten zostanie przerzucony do kolumny z lewej strony. Po przerzuceniu danego składnika należy kliknąć Zakończ.
Gdzie program zapisuje wygenerowane deklaracje ZUS?

 Program wygenerowane dokumenty zapisuje w katalogu Eksport, który znajduje się na C:/ Program Files/ Biznesmen PRO.

Gdzie w programie mogę zmienić % składki wypadkowej?

Należy wejść w menu Konfiguracja/ Dla aktualnej firmy/ Zmienne finansowe. Proszę odszukać element "Ubezpieczenie wypadkowe procent". Jeśli wartość procentowa się zmieniła należy z prawej strony kliknąć  "Nowe dane". Następnie przy opcji Typ trzeba  wybrać "Ubezpieczenie wypadkowe procent", uzupełnić odpowiednią wartość oraz  ważność zmiennej, przy opcji Grupa zaznaczyć  "ZUS" i przy Typ wartości "Procent". 

Jeśli chcemy przedłużyć ważność składki wypadkowej (której wartość się nie zmieniła) wystarczy przy tym elemencie Edytować dane i zmienić jej datę ważności. 
 
Po wykonaniu powyższych zmian należy z prawej strony wybrać opcję Zachowaj zmiany.
Jak utworzyć w programie własną listę płac?

W programie znajduje się kilka gotowych wzorców list płac, z któych użytkownik może korzystać. Istnieje jednak możliwość edycji istniejących list lub też zdefiniowania własnej, nowej listy płac. 

Należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Lista Płac, po prawej stronie kliknąć Nowe Dane i uzupełnić Nazwę listy, ilość wierszy i kolumn, następnie należy przejść na zakładkę Zawartość; w pierwszych pięciu kolumnach nie ma możliwości edycji (są one niezmienialne), każdą pozostałą natomiast kolumnę można dowolnie skonfigurować.
Należy uzupełnić nazwę danej kolumny i w zawartości umieścić odpowiadający nazwie element (np. Nazwa: Premia, Zawartość: TJ: Premia).
Dodaj "traktuj jako" stosujemy w przypadku gdy chcemy by w danej kolumnie znalazły się wszystkie te elementy, którym w Składnikach płacowych na zakładce Podstawowe Dane przy opcji "Traktuj jako" odpowiada dany element.
Natomiast "Dodaj składnik" stosujemy w przypadku gdy chcemy by w danej kolumnie znalazł się jeden konkretny składnik. Dany składnik należy odszukać, zaznaczyć i wybrać opcję "Wybierz". Składnik, który zostanie umieszczony w zawartości danej kolumny pojawi się na liście płac.
Aby wykorzystać utworzoną przez siebie listę płac do wydruku należy po obliczeniu płac  tworząc listę w menu Płace/ Listy płac po kliknięciu Nowe dane wybrać ją przy opcji "Rodzaj listy". 
Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop w przypadku gdy pracownik miał zasadniczą w stałej kwocie i została mu ona zmieniona na stawkę zmienną (godzinową). Co po takiej zmianie należy ustawić w programie, żeby wynagrodzenie urlopowe było liczone prawidłowo?

W takim przypadku podczas obliczania płac program zatrzymuje się na składniku "średnie godzinne wynagrodzenie za urlop (część stała)" i "średnie godzinne wynagrodzenie za urlop (część zmienna)" - przy części stałej należy zatwierdzić 0, natomiast w części zmiennej należy w pierwszym m-cu po zmianie uzupełnić kwotę (stawka zasadnicza za godzinę pracy).

Program widzi te składniki tak, że wyświetla "0" ponieważ nie ma już składników stałych oraz nie ma jeszcze składników zmiennych w okresie 3 miesięcy poprzedzających urlop.
Po przeliczeniu płacy należy  wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników-kreator: na 1 kroku kliknąć Dalej, następnie Tworzenie standardowej definicji płac, dla wybranej osoby, przy definicji nr 1 na zakładce Nieobecności należy wybrać przy opcji Podstawa średnia urlopowa z miesięcy: z 1 miesiąca (w pierwszym i drugim m-cu po zmianie), natomiast w trzecim m-cu po zmianie odpowiednio wybrać tam z 2 m-cy.
Po tym czasie program już będzie miał wprowadzone składniki zmienne z 3 m-cy więc będzie mógł prawidłowo obliczać wynagrodzenie urlopowe. Licząc płace przy pytaniu o średnie godzinne wynagrodzenie za urlop (część stała) należy zatwierdzać 0, część zmienną natomiast program sam prawidłowo obliczy.

 

Jak wyliczyć pracownikowi podwyższone koszty uzyskania przychodów?

 Aby wyliczyć pracownikowi podwyższone KUP należy wejść w menu Płace/Definiowanie/Płace pracowników (kreator) a następnie:

  • wybrać operację Tworzenie standardowej definicji płac
  • wskazać pracownika
  • określić nr definicji płacy
  • na  zakładce Podatki  wybrać dla kosztów uz. przychodów opcję PODWYŻSZONE.
Po wykonaniu powyższych zmian należy kliknąć Zakończ.
Jak zdefiniować płace pracownika aby program poprawnie wyliczył dodatek stażowy?

Aby wyliczyć pracownikowi dodatek stażowy należy:

  •   wybrać nazwisko pracownika (u góry pod menu programu), dla którego chcemy zdefiniować płacę
  •   w menu głównym  Kadry/Historia zatrudnienia wprowadzić dotychczasowy przebieg zatrudnienia pracownika  w innych firmach oraz    sporządzić Umowę o prace
  •   wejść w Czas pracy - Staż pracy i obliczyć pracownikowi staż pracy.
  •   wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników - kreator,
  •   kliknąć na Dalej i na Dodanie zdefiniowanego składnika,
  •   kliknąć na opcję Wybrana osoba,
  •   wybrać numer definicji płacy - w tym przypadku 1 - kliknąć na opcję Dalej,
  •   z prawej strony  wybrać Składniki przykładowe i przerzucić na lewą stronę Staż pracy 
  •    z prawej strony odszukać Czas pracy i przerzucić na lewą stronę składnik o nazwie  Staż lata efektywne
  •   następnie należy kliknąć Zakończ, co zakończy operację i pracownikowi zostanie przypisany wyznaczony element płacowy.
 
Jak zdefiniować program, aby nie uwzględniał ulgi podatkowej?

 Należy wejść w menu Płace/Definiowanie/Płace pracowników (kreator) należy:

  • wybrać operację Tworzenie standardowej definicji płac
  • wskazać pracownika
  • określić nr definicji płacy
  • w kolejnym kroku w zakładce Podatki wybrać dla ulgi podatkowej opcję BRAK po czym kliknąć Zakończ

 

Naliczanie płac od momentu obliczania danego składnika...

Program posiada taką funkcję, która umożliwia ponowne obliczenie płac od wybranego poziomu. Funkcja ta jest dostępna w oknie Obliczanie płac. W zakładce Opcje należy określić poziomy obliczania. Jeśli chcę naliczyć wynagrodzenie od momentu wyliczania składki wypadkowej należy ustawić obliczanie na poziomie od 102 do 150, ponieważ Składka wypadkowa wyliczana jest na poziomie 102. Następnie należy ponownie obliczyć płacę (UWAGA!!! Przed ponownym obliczaniem nie można usuwać wcześniej błędnie obliczonej płacy).

Nieaktualna ważność zmiennej finansowej...

 Podczas obliczania płac pojawia się komunikat, że jest nieaktualna ważność zmiennej finansowej np. Koszty uzyskania przychodu. W związku z tym program nie wylicza Kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

W tym przypadku należy wejść do menu Konfiguracja/Dla aktualnej firmy/Zmienne finansowe i znaleźć element (którego nazwę program pokazywał podczas obliczania płac) o nazwie Koszty uzyskania przychodów. Następnie trzeba sprawdzić do kiedy  ważny jest ten element i przedłużyć jego ważność. Aby przedłużyć ważność składnika należy wybrać opcję Edytuj dane i zmienić pole o nazwie Ważność do. Po dokonaniu zmiany należy kliknąć w opcję Zachowaj zmiany.
Okres rozliczeniowy jest zamknięty...
Aby otworzyć okres rozliczeniowy należy wejść w Płace/Definiowanie/Okresy rozliczeniowe i znaleźć na liście okres, w którym chcemy obliczyć płace. Następnie podświetlić dany Okres, kliknąć Edytuj Dane i w okienku Okres Zamknięty wybrać opcję NIE. Po dokonaniu zmiany należy z Zadań formularza wybrać opcję Zachowaj zmiany.
Pracownik jest zatrudniony w trakcie m-ca. Jak obliczyć płacę?

 W tym celu należy wejść w Czas Pracy/Nieobecności, zaznaczyć pracownikowi nieobecność w dniach, w których go nie było, np.: Pracownik jest zatrudniony 15 kwietnia, w związku z tym należy od 01-04 do 14-04 zaznaczyć mu nieobecność - Okres niesprawowania pracy. Następnie należy zaznaczyć obecność w menu Czas pracy/ Obecność/ Detale. Po wykonaniu tych czynności należy obliczyć płace za dany miesiąc.

Pracownik ma zasadniczą 1276zł + dodatek...
Aby przypisać do pracownika składnik zasadniczy w wysokości 1276 zł oraz dodatek należy wybrać nazwisko pracownika (u góry pod menu programu), dla którego chcemy zdefiniować płacę.
 
Następnie należy:
 
- wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników - kreator, 
- kliknąć na Dalej i na Tworzenie standardowej definicji płac, 
- kliknąć na opcję Wybrana osoba,
- wybrać numer definicji płacy - w tym przypadku 1 - kliknąć na opcję Dalej,
- na zakładce Zasadnicza/Dodatek, przy opcji Zasadnicza należy wybrać Nowy Składnik, odpowiednio uzupełnić kwotę (w tym przypadku 1276) i nazwę składnika,
-  przy opcji Dodatek należy wybrać Nowy Składnik, odpowiednio uzupełnić kwotę i nazwę składnika.Następnie należy kliknąć Dalej, co zakończy operację i pracownikowi zostaną przypisane wyznaczone elementy płacowe. 

 

Program nie nalicza zasiłku chociaż pracownik przebywał na zasiłku chorobowym...

 W takim przypadku należy sprawdzić jak mamy zdefiniowaną nieobecność. W tym celu należy wejść w Czas pracy/Nieobecności i przy opcji Typ proszę zaznaczyć Nieob. z pow. chor. [Zasiłek], z kodem nieobecności 313.

Jeżeli nieobecność jest dobrze zdefiniowana to należy sprawdzić czy firma jest uprawniona do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Aby to zrobić należy wejść w Konfiguracja/Dane firmy zakładka Inne, przy opcji Firma uprawniona należy zaznaczyć Tak (aby zmienić ustawienie należy z zadań formularza wybrać opcję Edytuj dane, a następnie Zachowaj zmiany).
 
Po wykonaniu powyższych czynności należy ponownie obliczyć płace.

 

Przyporządkowano więcej niż jeden składnik płacowy...

 Podczas obliczania płac pojawia się komunikat "Przyporządkowano więcej niż 1 składnik płacowy... (np. Koszty uzyskania przychodu) dla pracownika" i program wylicza dwa razy ten element.

Jeśli taka informacja się pojawiła oznacza to, że użytkownik utworzył w składnikach płacowych drugi składnik o takiej nazwie.
W takim przypadku należy wykonać następujące czynności:
- należy wejść w menu Płace/Definiowanie/Składniki płacowe;
- u góry wybrać widok: Wszystkie, po prawej stronie wybrać grupę Podatki - tam będą znajdowały się dwa składniki o nazwie "Koszty uzyskania przychodu";
- przy składniku, przy którym w zakładce "Podstawowe dane" w Opisie jest informacja "Brak dodatkowego opisu", należy Edytować dane i przy opcji "Dołączany automatycznie" wybrać Nie.
- następnie należy Zachować zmiany i usunąć ten składnik wybierająć po prawej stronie opcje Usuń dane.
Po wykonaniu tej czynności należy ponownie obliczyć płace.

 

W jaki sposób mogę zrobić listę płac tylko dla 1 pracownika?

Aby utworzyć listę płac tylko dla wybranego pracownika należy wejść w menu Płace/ Listy płac, następnie u góry (nad menu Programu) zamiast grupy Wszystkie osoby (czy też Pracownicy) należy wybrać "Wybór zaawansowany..." i zaznaczyć nazwisko pracownika, dla którego chcielibyśmy daną listę wygenerować. Następnie z prawej strony wybieramy opcję "Nowe dane", po czym z lewej strony określamy rodzaj listy, który chcemy wygenerować i uzupełniamy odpowiednie dane (datę, numer listy, nazwę). Następnie z prawej strony należy wybrać opcję "Zachowaj zmiiany".

W jaki sposób wydrukować Zaświadczenie o zarobkach?

 Aby wydrukować Zaświadczenie o zarobkach należy wejść w Prezentacja-->Wydruki i z lewej strony należy podświetlić grupę Płace. 

Następnie należy kliknąć w Zaświadczenia/Oświadczenia po czym należy dwukrotnie kliknąć na Zaświadczenie o zarobkach.
Następnie program zada pytanie: Z ilu miesięcy zliczać wynagrodzenie?
Standardowo program podpowiada, że z 3 co w razie potrzeby można zmienić.
Aby poprawnie wydrukować Zaświadczenie o zarobkach należy:
- wyliczyć wynagrodzenie z 3 miesięcy
- w trzecim okienku u góry (tam gdzie znajduje się data z kalendarza) należy wybrać miesiąc wrzesień  jeśli chcemy sporządzić takie zaświadczenie za miesiące czerwiec, lipiec oraz sierpień.

 

Import danych z programu Kadry, Płace i ZUS 4 do Kadry, Płace i ZUS PRO...

 Aby przenieść dane wprowadzone w programie Kadry, Płace, ZUS 4 do Kadr PRO należy wykonać następujące czynności:

1. Uruchomić program, wejść w menu System/ Nowa firma i utworzyć nową, pustą firmę/bazę klikając na opcję Nowa firma. Program utworzy nową bazę. Nazwa wpisanej przez nas firmy automatycznie pojawi się na liście firm. Otwieramy ją poprzez dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy bądź jeden raz zaznaczamy prawym przyciskiem myszy i lewym klikamy na opcję Otwórz.
2. Wejść w menu System/ Import/Export/ Import danych.
Pojawi się okno „Import danych”, przy opcji Wybierz rodzaj importu zaznaczamy zakładkę „z Kadry, Płace i ZUS 4”.
3. Od góry przy opcji „Baza”, po prawej stronie należy kliknąć na funkcję Wybierz plik, gdzie należy odszukać ścieżkę, na której znajduje się plik z bazą danych (lokalizację pliku odpowiedzialnego za bazę danych prowadzoną w Kadrach 4, można sprawdzić w programie Kadry 4 wchodząc w menu System/ Otwórz firmę, obok nazwy danej firmy, po prawej stronie podana jest lokalizacja pliku bazy firmy). Przy zamkniętym programie Kadry 4 wskazujemy plik z bazą zaznaczając ją poprzez pojedyncze kliknięcie lewym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Otwórz.
Przy opcji Baza pojawi się ścieżka lokalizacji wskazanej bazy danych, a w polu nazwa firmy automatycznie pojawi się nazwa pod którą firma zarejestrowana była w programie Kadry 4.
4. Przy opcjach najlepiej zaznaczyć wszystkie 3 możliwe funkcje: Dane firmy, Banki i urzędy skarbowe oraz Zachować relacje z innymi rekordami.
5. Następnie należy kliknąć na funkcję Wykonaj. Program wykona operację importu, który powinien zakończyć komunikat „Import zakończony sukcesem”, należy zatwierdzić go klikając na OK.
W ten sposób zostaną przeniesione wszystkie wprowadzone dane, które wprowadziliśmy w danej firmie w Kadrach 4.

 

Jak wyliczyć dodatek za przepracowane nadgodziny?

Aby program obliczył wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny, należy utworzyć odpowiedni składnik płacowy i przypisać go pracownikowi. 

U góry w drugim okienku wybieramy nazwisko odpowiedniego pracownika.
Na początku najlepiej sprawdzić jaką zasadniczą ma przypisaną dany pracownik - po to by utworzyć odpowiedni składnik płacowy dotyczący nadgodzin. Wchodzimy w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników. Jeśli pracownik ma przypisany składnik Standardowa zasadnicza 2500zł należy odpowiednio do tej zasadniczej zdefiniować nowy element płacowy dotyczący godzin nadliczbowych.
By to wykonać najszybciej, po prawej stronie klikamy na funkcję Składniki płacowe – kreator. Wybieramy Dalej, następnie Utwórz standardowy składnik, w tym miejscu wybieramy „Wynagrodzenie za nadgodziny od stawki godzinowej” lub „wynagrodzenie za nadgodziny od stawki miesięcznej” - w zależności jaką zasadniczą ma przypisaną dany pracownik (czy godzinową czy miesięczną). Nasz pracownik (co sprawdziliśmy wcześniej) ma przypisaną zasadniczą w wysokości miesięcznej 2500zł, wybieramy więc opcję  „wynagrodzenie za nadgodziny od stawki miesięcznej”. W tym miejscu uzupełniamy wartość (taką jak standardowa zasadnicza), a więc 2500zł, następnie wybieramy ZAKOŃCZ. Po wykonaniu powyższych czynności należy przypisać utworzony składnik do płacy pracownika. W tym celu należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników – kreator; wybieramy Dalej; Dodanie zdefiniowanego składnika, dla wybranej osoby, przy definicji nr 1 wybieramy Dalej, po prawej stronie wybieramy grupę Nadgodziny i  utworzony składnik dotyczący nadgodzin poprzez dwukrotne kliknięcie przenosimy na lewą stronę. Zatwierdzamy klikając Zakończ.
 
Po utworzeniu i dodaniu do pracownika odpowiedniego składnika należy wprowadzić pracownikowi ilość godzin nadliczbowych.
W tym celu wchodzimy w menu Czas pracy/Obecność/Kreator i klikamy dalej. Następnie wybieramy Własne wartości, wskazujemy konkretną osobę i w odpowiednim polu wpisujemy ilość nadgodzin. Aby zatwierdzić operację klikamy Zakończ. 
 
 Po wykonaniu powyższych czynności należy wejść w manu Płace/ Obliczanie płac i wyliczyć wynagrodzenie. .

 

Jak zdef.skł.,żeby nie był uwzględniany w średn.chor. i urlop?
  • należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Składniki płacowe
  • z prawej strony wybrać opcję Nowe dane i uzupełnić zakładki takie jak: Dane podstawowe, Wartość i Rozdysponowanie
  • na zakładce Urlop/Choroba przy opcji "Składnik dodawany do średniej urlopowej" oraz przy opcji "Składnik dodawany do średniej chorobowej" należy zaznaczyć NIE; pozostałe opcje należy uzupełnić odpowiednio wg potrzeb
  • następnie należy Zachować zmiany i przypisać element do płacy danego pracownika (menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników).

 

Pracownik ma zasadniczą 1386...

U góry wybieramy nazwisko osoby, dla której chcemy zdefiniować płace. Następnie należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników-kreator. Klikamy w przycisk Dalej/ Tworzenie standardowej definicji płac/ wybieramy odpowiednią osobę, następnie przy Numerze Płacy 1 klikamy Dalej (ponieważ jest to pierwsza podstawowa wypłata w miesiącu) i w tym miejscu możemy utworzyć składniki płacowe, które pracownik powinien mieć naliczane. Na zakładce Zasadnicza/ Dodatek, przy opcji Zasadnicza wybieramy Nowy Składnik, należy uzupełnić jego wartość (w tym przypadku wpisujemy 1386), wybrać odpowiedni typ płacy (płaca miesięczna) oraz nazwę.

Jeśli uzupełniliśmy już wszystkie elementy płacowe, wybieramy opcję Dalej, pojawi się komunikat Operacja została zakończona pomyślnie, co zatwierdzamy klikając OK.

 

Zasadn. 1386zł, KUP (+25%) oraz brak ulgi podatkowej...
U góry należy wybrać nazwisko osoby, dla której chcemy zdefiniować płacę. By wykonać to najszybciej, należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników-kreator. Należy wybrać Dalej/ Tworzenie standardowej definicji płac/ wybieramy odpowiednią osobę, następnie przy Numerze Płacy 1 klikamy Dalej (ponieważ jest to pierwsza podstawowa wypłata w miesiącu) i w tym miejscu możemy utworzyć składniki płacowe, które pracownik powinien mieć naliczane. Na zakładce Zasadnicza/ Dodatek, przy opcji Zasadnicza wybieramy Nowy Składnik, należy uzupełnić jego wartość, wybrać odpowiedni typ płacy (płaca miesięczna) oraz nazwę. 
Następnie należy przejść na zakłądkę Podatki i przy składniku Ulga podatkowa wybieramy Brak a przy składniku KUZ zaznaczamy, że są one Podwyższone.
Jeśli uzupełniliśmy już wszystkie elementy płacowe, wybieramy opcję Dalej, pojawi się komunikat Operacja została zakończona pomyślnie, co zatwierdzamy klikając OK.
 

 

Chciałabym żeby podczas otwierania danej firmy program informował (przypominał) o zbliżającym się terminie utraty ważności umów o pracę, szkoleń czy badań lekarskich...

W tym celu należy wejść w menu System/ Szybka pomoc/ Dla firmy, i zaznaczyć opcję  "Sprawdzać podczas otwierania firmy".

Instrukcja wprowadzania nowego pracownika...

Aby poprawnie wprowadzić nowego pracownika należy:

 1. Wprowadzić dane osobowe i adresowe pracownika (menu: Kadry/ Dane pracowników).
2. Uzupełnić dane dotyczące ubezpieczeń pracownika (menu: Kadry/ Dane pracowników-ZUS).
3. Uzupełniająco wypełnić zakładki Szkoła, Wojsko (menu: Kadry/ Szkoła, Kadry/ Wojsko).
4. Wprowadzić do słownika dane adresowe urzędu skarbowego (menu: Konfiguracja/ Dla wszystkich firm/ Urzędy Skarbowe).
5. Wprowadzić do słownika dane rachunku bankowego (menu: Konfiguracja/ Dla wszystkich firm/ Banki).
6. Przypisać pracownikowi odpowiedni urząd skarbowy oraz bank (menu: Kadry/ Urzędy).
7. Wprowadzić dane dotyczące Umowy o pracę (menu: Kadry/ Umowy o pracę).
8. Wprowadzić historię zatrudnienia pracownika (menu: Kadry/ Historia zatrudnienia) – okno to służy do przechowywania informacji z poprzednich okresów zatrudnień pracownika (dane te wykorzystywane są do naliczania stażu pracy pracownika, a w konsekwencji do naliczania wymiaru urlopu).
9. Zdefiniować kalendarz (menu: Czas pracy/ Kalendarze/ Kreator - wybrać Dalej, następnie "Utwórz standardowy kalendarz", pod nazwą kalendarza wybrać opcję Dalej, zaznaczyć "5 * 8 h" (lub inny) i wybrać opcję "Zakończ".
10. Po zdefiniowaniu kalendarza należy go przypisać pracownikom (menu: Czas pracy/ Przyporządkowanie kalendarzy/ Kreator).
11. Jeśli nie ma zdefiniowanych Okresów Rozliczeniowych, w których obliczane będą płace należy je utworzyć. Aby utworzyć jednorazowo Okresy rozliczeniowe na cały rok należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Okresy rozliczeniowe-kreator - gdzie należy wybrać opcję "Dalej" 
a następnie "Standardowe w roku (płace+umowy)".
Program utworzy w każdym m-cu po jednym okresie dla Płac i Umów.
12. Zdefiniować i przypisać składniki płacowe pracownikowi. W tym celu należy wejść w menu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników-kreator. Tworząc pierwszą standardową wypłatę w m-cu należy w "kroku 1 z 6" wybrać opcję Dalej, następnie wybrać "Tworzenie standardowej definicji płac", "Wybraną osobę", przy definicji nr 1 kliknąć "Dalej" i w "Kroku 6 z 6" zdefiniować odpowiednią kwotę Zasadniczej (ewentualnie Dodatki czy Premie). Jeśli pracownik powinien mieć naliczane Podwyższone koszty uzyskania przychodu to również w tym polu należy to zdefiniować (w zakładce Podatki - przy składniku Koszty... należy wybrać "Podwyższone") - jeśli pracownik ma zwykłe Koszty tego przypisywać nie trzeba ponieważ program dodaje je automatycznie.
Jeśli pracownik nie ma mieć naliczonej Ulgi Podatkowej to definiujemy to również w zakładce Podatki - przy składniku "Ulga" wybieramy "Brak". Standardowej Ulgi nie trzeba przypisywać, gdyż jest autoamtycznie przypisywana.
Dodatkowe składniki płacowe można zdefiniować w zakładce Płace/ Definiowanie/ Składniki płacowe, a następnie przypisać do płacy pracownika poprzez opcję Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników (u góry wybrać nazwisko pracownika, dla którego odpowiedni element płacowy ma być przypisany), po prawej stronie należy wybrać "Nowe dane" – otworzy się okno kreatora i w kroku 1 wybrać Dalej, następnie "Dodanie zdefiniowanego składnika", zaznaczyć "Wybraną osobę", przy definicji nr 1 kliknąć Dalej i w "krok 6 z 6" w prawej kolumnie wybrać odpowiednią grupę składników z której chcemy wybrać dany element płacowy, wybrany składnik należy zaznaczyć i kliknąć na niego dwukrotnie (żeby przenieść go do lewej kolumny), następnie wybrać opcję "Zakończ".
13. Wykonanie czynności zawartych w punktach od 1 do 12 umożliwi comiesięczne rozliczenie pracownika za wykonaną pracę tj.:
- zaznaczenie obecności i nieobecności (menu: Czas pracy/ Obecności lub Nieobecności),
- obliczenie płac (menu: Płace/ Obliczanie),
- wydrukowanie listy płac (menu:Płace/ Listy płac),
- wydrukowanie deklaracji PIT,
- eksport danych do programu Płatnik (menu: Deklaracje/ZUS).

 

Ewidencja czasu pracy (roczna)...

Ewidencja czasu pracy (roczna) - program zaznacza urlop wypoczynkowy również w dniach wolnych (niedziele, święta) natomiast podsumowania dokonuje prawidlowo? Miałem zastrzeżenia PIP odnośnie takiego zaznaczania dni urlopu.

Urlop drukowany jest zgodnie z wnioskiem urlopowym np. obejmującym 14 dni. Natomiast zgodnie z ilością dni i godzin wykorzystanego urlopu, odpowiednia informacja drukuje się w podsumowaniu nieobecności.

 

Jak zdefiniować kalendarz dla pracownika, który pracuje na 1/2 etatu?

W tym celu należy wejść w menu Czas pracy/Kalendarze/Kreator. Klikamy Dalej/Utwórz standardowy kalendarz/5 dni po 4 godziny. W ostatnim kroku program pokaże nam rok, za który tworzymy kalendarz oraz jego nazwę co w razie potrzeby można zmienić.

 

Nie chcę, aby program w stażu pracy uwzględniał urlop bezpłatny...

Po wprowadzeniu pracownikowi urlopu bezpłatnego w nieobecnościach program uwzględnia ten okres w wysokości stażu pracy. Jeśli chcemy aby program tego nie robił, należy wejść w menu Konfiguracja/Dla aktualnej firmy/Zmienne finansowe i odszukać składnik o nazwie "Uwzględniaj urlop bezplatny w stażu pracy" i przy opcji wartość należy wpisać 0,00 (aby zmienić wartość składnika należy kliknąć na "Edytuj dane", a po wykonaniu danej czynności należy wybrać opcje "Zachowaj zmiany").

 

Określanie wyjątków (dni wolnych) w kalendarzu...

Aby wprowadzić święto/wyjątek do kalendarza należy wejść w menu Czas pracy/ Kalendarze/ Święta/wyjątki, po prawej stronie wybrać Nowe dane i uzupełnić nazwę wyjątku, datę, w godzinach roboczych wpisać 0,00 i przy opcji "Kalendarz" należy wybrać kalendarz, do którego chcemy przypisać święto.

Generuję dokumenty do programu Płatnik, ale nie widzę ich w katalogu Export...

Aby ustawić poprawną ścieżkę należy wejść w menu Konfiguracja/Dla aktualnej firmy/ Inne. Teraz proszę z Zadań formularza wybrać opcję Edytuj dane, w tym momencie pojawi się przycisk o nazwie Wybierz. Należy kliknąć w niego i wskazać odpowiednią ścieżkę tj. C:/Program Files/BiznesmenPro/Eksport.Gdy dojdziemy do katalogu Eksport klikamy na opcję Otwórz i Zapisz.

Po wykonaniu powyższej czynności należy zapisać wprowadzone zmiany klikając w opcję Zachowaj zmiany.

Konfiguracja programu do pracy sieciowej...

 W celu uruchomienia programu w wersji wielostanowiskowej - sieciowej należy określić, który z komputerów będzie tzw. Serwerem (komputer, na którym będzie utworzona baza danych), a który Klientem (komputer/komputery, które będą miały dostęp do bazy na Serwerze). Należy upewnić się, że komputery wzajemnie "widzą się" w sieci lokalnej.

 
SERWER
 
1. Zainstalować program - podczas instalacji na Serwerze należy zaznaczyć opcję "Pokaż zaawansowane opcje instalacji" i wybrać opcję "Instalacja wielostanowiskowa - serwer". 
Instalowany jest program oraz silnik bazy danych SQL Server 2005.
2. Uruchomić program.
3. Utworzyć bazę danych.
 
KLIENT
 
1. Zainstalować program - podczas instalacji programu na Kliencie (drugim, trzecim itd. komputerze),
należy zaznaczyć opcję "Pokaż zaawansowane opcje instalacji" i wybrać opcję "Instalacja wielostanowiskowa - klient". 
W kolejnym oknie należy wpisać nazwę komputera, na którym znajduje się serwer SQL, czyli jednostki, na której program został zainstalowany jako Serwer. 
Instalowany jest wyłącznie program.
2. Uruchomić program.
3. Z menu wybrać System > Otwórz firmę. W nowo otwartym oknie Otwórz firmę, wybrać po prawej stronie opcję "Zmień serwer SQL".
Program automatycznie rozpocznie wyszukiwanie dostępnych serwerów. Z rozwijanej listy, w polu „Instancja serwera” należy wskazać nazwę komputera, który pełni rolę Serwera. 
Z rozwijanej listy, w polu Rodzaj autoryzacji wybrać opcję 
"Za pomocą konta systemu Sql serwer", w polu Użytkownik wpisać: sa natomiast w polu Hasło należy wpisać: tr#$AbBIZ3
 
Po wpisaniu Użytkownika i Hasła dla autoryzacji za pomocą konta systemu Sql serwer należy kliknąć OK.
Program powinien wyświetlić nazwę bazy, która została utworzona na komputerze – Serwerze. Bazę tą można uruchomić i jednocześnie korzystać z niej na Serwerze, jak i Kliencie.

 

Jak poprawnie wprowadzić pracownikowi Umowę o pracę?

Chcąc wprowadzić w programie pracownikowi umowę o pracę należy wejść w menu Kadry/ Umowy o pracę.

Okno to umożliwia wprowadzenie nowych umów o pracę. Aby program pozwolił na uzupełnienie jakichkolwiek danych, po prawej stronie należy wybrać opcję Nowe dane. Wszystkie wymagane informacje należy wprowadzić w dostępne pola następujących zakładek:
Dane podstawowe: W zakładce tej należy wprowadzić datę zawarcia umowy, datę zatrudnienia, okres pracy - z dostępnej listy wybieramy odpowiednią opcję: czy pracownik zatrudniony jest na okres próbny, na czas nieokreślony, na czas określony, czas wykonywania określonej pracy czy też na zastępstwo. Poniżej uzupełniamy zakres daty zatrudnienia. Następnie wpisujemy rodzaj pracy, gdzie uzupełniamy stanowisko, na jakim  pracownik jest zatrudniony oraz miejsce pracy: w rozwijalnej liście program podpowiada adres firmy, który pobiera z wcześniej uzupełnionej zakładki Dane firmy, na samym dole uzupełnamy wymiar etatu. 
Zakładka Dane szczegółowe: zawiera informacje dotyczące: Wynagrodzenia pracownika - wpisujemy więc odpowiednie składniki płacy. W tym miejscu mamy możliwość uzupełnić również informacje dotyczące Innych warunków zatrudnienia, Godzin dodatku czy Postanowień szczególnych - np. o okresie wypowiedzenia.
Dane zawarte w tej zakładce są tylko danymi informacyjnymi, które są wykorzystywane przy wydrukach m.in. umowy o pracę, rozwiązaniu umowy czy też raportu umów przeterminowanych. Informacje te nie mają wpływu na wyliczanie płac. 
Dane umieszczone na zakładce Rozwiązanie należy wypełnić tylko w przypadku rozwiązywania umowy. Jeśli Umowa nie jest rozwiązywana, a więc jest w trakcie obowiązywania, przy opcji "Rozwiązana" wybieramy NIE.
Dane zawarte na tej zakładce zmieniają się automatycznie w momencie, kiedy zostanie wystawiony dokument rozwiązujący umowę z poziomu Kadry/ Rozwiązanie umowy.
Po uzupełnieniu wszystkich danych dotyczących wprowadzanej umowy, należy zatwierdzić zmiany wybierając opcję Zachowaj Zmiany.
Z tego poziomu, możemy od razu wykonać wydruk wystawionej Umowy o pracę - dostępny w prawym panelu.

 

Jak rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę?

Jeśli chcemy rozwiązać pracownikowi Umowę o pracę, należy wejść w menu Kadry/ Rozwiązania umowy.

Okno to umożliwia sporządzenie dokumentu rozwiązującego stosunek pracy.
Po lewej stronie na liście pozycji, pojawią się daty wszystkich wprowadzonych dotychczas w programie umów. Zaznaczamy więc odpowiednią datę umowy, którą chcemy rozwiązać i po prawej stronie wybieramy opcję Edytuj dane. Przy opcji Rozwiązana należy wybrać TAK. Poniżej wybieramy z listy odpowiedni typ: czy umowa jest rozwiązywana za wypowiedzeniem, z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia, bez zachowania okresu wypowiedzenia czy też za porozumieniem stron. Następnie wpisujemy okres wypowiedzenia oraz datę jego upłynięcia. W ostatnim polu mamy możliwość uzupełnienia przyczyny rozwiązywania umowy. Po wpisaniu wszystkich informacji Zachowujemy Zmiany.
Wydruk Rozwiązania Umowy o pracę jest dostępny w prawym panelu.
Sporządzenie z tego miejsca dokumentu rozwiązującego stosunek pracy, skutkuje zmianą danych na umowie o pracę, którą rozwiązaliśmy. Przy umowie tej na zakładce Rozwiązanie, pojawia się adnotacja że została ona rozwiązana i automatycznie przenoszą się wszystkie dane.
 
Po wykonaniu powyższych czynności należy wejść w menu Kadry/Dane pracowników i przy opcji Typ pracownika, w dwóch miejscach należy wybrać Osoba zwolniona. Aby wprowadzić zmiany należy z prawej strony wybrać opcję Edytuj dane po czym Zachowaj zmiany. 

 

Jak wprowadzić zaliczkę na wypłatę?

Program umożliwia wprowadzenie zaliczki na wypłatę, a następnie odjęcie wprowadzonej kwoty do wypłaty podczas obliczania płac.

Aby wprowadzić zaliczkę do określonego pracownika, należy w górnym panelu wybrać nazwisko odpowiedniej osoby oraz miesiąc, w którym chcemy zaliczkę rozliczyć.
Następnie należy wejść w menu Płace/Zaliczki na wypłatę, po prawej stronie wybieramy Nowe dane - w oknie, które się pojawi wpisujemy kwotę zaliczki i zatwierdzamy klikając OK.
Listę wprowadzonych zaliczek można wydrukować z części Wydruki - dostępnej w prawej części okna "Lista zaliczek"
 
Chcąc zmienić kwotę zaliczki - należy wejść w menu Płace/ Zaliczki na wypłatę, kliknąć na funkcję Edytuj dane i wprowadzić inną kwotę - zastąpi ona kwotę wpisaną wcześniej;
 
Chcąc natomiast usunąć całkowicie wprowadzoną zaliczkę, należy zaznaczyć ją na liście i wybrać funkcję Usuń dane. 

 

Jak wprowadzić pracownikowi obecność?

Chcąc wprowadzić pracownikowi obecność za dany okres najlepiej należy wykonać to poprzez menu Czas pracy/ Obecność/ Detale. Okno to służy do wprowadzania przepraowanych przez pracowników godzin w poszczególnych dniach, okresach czy miesiącach. Korzystanie z tego okna z punktu widzenia procesu obliczeń płac jest fakultatywne. Jeżeli obecność nie zostanie wprowadzona – program przyjmie standardową ilość godzin i zapyta o godziny przepracowane w czasie obliczania płac. W takiej sytuacji jednak nie będzie możliwości generowania np. list obecności. By program generował więc pełne dane w różnego rodzaju zestawieniach i raportach obecność musi być wprowadzina. 

 
By wprowadzić obecność za dany okres lub dzień należy na zakładce Wprowadzanie obecności:
- Określić - wymiar godzin przepracowanych:
* wybranie opcji „Wg kalendarza – godziny normatywne” spowoduje, że program zaznaczy obecność na podstawie definicji kalendarza jaki ma przypisany pracownik. Jeśli kalendarz ma określoną normę dzienną w wysokości np. 8 godzin to program zaznaczy obecność właśnie w takiej wysokości.
* wybranie opcji „W określonej liczbie godzin” umożliwi użytkownikowi wpisanie dowolnej liczby godzin obecności, z rozróżnieniem na poszczególne kategorie, jakie program ma zaznaczyć pracownikowi lub grupie pracowników.
 
Wprowadzone tu dane o czasie pracy uwzględnią wcześniej zarejestrowane nieobecności. 
 
Poniżej należy wybrać pracowników, dla których ma być zaznaczona obecność – mamy tu możliwość wybrania grupy pracowników lub pojedynczej osoby. 
 
Następnie należy wybrać - z rozwijalnej listy okres, za jaki ma być - zaznaczona obecność– czy chcemy wprowadzić obecność za cały miesiąc, tydzień (7 dni), tydzień roboczy (5 dni) czy też dany dzień. Zmianę dnia (początku tygodnia) uzyskujemy poprzez zmianę daty w górnym menu.
 
Po wykonanych czynnościach należy użyć funkcji Wprowadź obecność. Pojawi się komunikat "Zaktualizować kartoteki obecności pracowników?" - zatwierdzamy wybierając opcję TAK; w przypadku wybrania opcji NIE, program nie nadpisze nowo wprowadzonych danych. 
Zaznaczenie  opcji "Automatycznie aktualizuj kartoteki obecności pracowników" spowoduje automatyczne nadpisywanie nowych danych, bez pojawienia się wcześniejszego komunikatu.
 
 

 

Chcę wypłacić pracownikowi dodatek za godziny nocne...

Chcąc rozliczyć pracownikowi przepracowane godziny nocne, należy wprowadzić je w obecności danej osoby oraz przypisać do płacy pracownika odpowiednie składniki płacowe. 

 
By wprowadzić przepracowane godziny nocne należy wykonać następujące czynności:
Należy wejść w menu Czas pracy/ Obecność/ Detale. Przy opcji W wymiarze wybieramy „W określonej liczbie godzin”, w „godziny przepracowane razem” uzupełniamy ilość łącznie przepracowanych godzin w danym dniu, czyli np. 8 – w tym 2 godziny nocne, wybieramy określoną osobę lub grupę pracowników i następnie okres, w którym chcemy wprowadzić godziny nocne. Następnie klikamy na Wprowadź obecność i przy pytaniu Czy zaktualizować kartoteki obecności pracowników? Wybieramy TAK. Wprowadzoną obecność można zobaczyć na zakładce Przeglądanie.
 
By program obliczył wynagrodzenie za przepracowane godziny nocne, należy przypisać pracownikow odpowiedni składnik płacowy do jego płacy o nazwie "dodatek za porę nocną". W tym celu należy wejść w manu Płace/ Definiowanie/ Płace pracowników - kreator; wybieramy Dalej; Dodanie zdefiniowanego składnika; dla wybranej osoby, przy definicji nr 1 wybieramy Dalej, po prawej stronie wybieramy grupę Składniki przykładowe i składnik "Dodatek za porę nocną" poprzez dwukrotne kliknięcie przenosimy na lewą stronę. W celu zatwierdzenia wykonanej czynności klikamy na Zakończ. 
 
Po wykonaniu tych czynności można przejść do obliczania płac. Wchodzimy w menu Płace/ Obliczanie płac, w celu wykonania obliczeń płacowych tylko dla jednego pracownika, po lewej stronie należy wybrać opcję Obliczanie dla wybranej osoby i klikamy na Oblicz płace. Program za przepracowane godziny nocne wyliczy odpowiednią wartość "dodatku za porę nocną".
 
By w inny, szybszy sposób wprowadzić godziny nocne, można to wykonać również poprzez Kreator. Należy wejsć w menu Czas pracy/ Obecność/ Kreator; wybieramy opcję Dalej, następnie Godziny nocne, wybraną osobę lub grupę pracowników. W ostatnim kroku uzupełniamy ilość godzin nocnych. Po uzupełnieniu odpowiednich danych zatwierdzamy opcją Zakończ. Jednak po tak wprowadzonych danych (przez kreator) zaznaczone godziny nie będą widoczne na generowanej ewidencji obecności, będą natomiast brane pod uwagę podczas obliczania płac.
 

 

Chcę wystawić dokument Szczegółowe warunki zatrudnienia...

 Chcąc wystawić ten dokument, u góry wybieramy nazwisko odpowiedniego pracownika i wchodzimy w menu Kadry/ Szczegółowe Warunki Zatrudnienia. Następnie po prawej stronie wybieramy opcję Nowe dane.

Na zakładce Wynagrodzenie/ Czas pracy uzupełniamy odpowiednio: 
- datę dokumentu - program automatycznie podpowiada dzień, w którym wystawiamy dokument (datę tę można jednak zmienić)
- następnie uzupełniamy informacje związane z Wynagrodzeniem, ile razy w ciągu miesiąca wynagrodzenie jest wypłacane, kiedy wynagrodzenie jest wypłacane (np. pierwszego dnia miesiąca, ostatniego dnia miesiąca czy też konkretnego dnia w m-cu), oraz godzinę.
- Poniżej uzupełniamy dane związane z czasem pracy: wybieramy więc z listy system czasu pracy, w jakim dana osoba pracuje: czy jest to system podstawowy, równoważny, przy dozorze urządzeń, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w ruchu ciągłym, systemie przerywanym, zadaniowym czy o skróconym tygodniu pracy. 
Program standardowo podpowiada odpowiednie dane dotyczące podstawowego systemu czasu pracy, tzn. czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, dobową normę czasu pracy, tygodniową normę czasu pracy oraz okres rozliczeniowy w miesiącach można oczywiście odpowiednio zmienić i uzupełnić wg potrzeb.
 
Na zakładce Świadczenie pracy, określamy dni pracujące i w jakim systemie pracy: jedno, dwu czy też trzy- zmianowym dana osoba pracuje. Poniżej uzupełniamy zakres godzinowy kolejnych zmian.Mamy również możliwość określenia godziny trwania pory nocnej.
Na zakładce Inne uzupełniamy ilość dni przysługującego pracownikowi urlopu, okres trwania wypowiedzenia, czy jest on objęty regulaminem pracy oraz czy pracownik podlega układowi zbiorowemu. Jeśli tak możemy uzupełnić oznaczenie Układu Zbiorowego Pracy.
 
Po wykonaniu powyższych czynności z prawej strony wybieramy opcję Zachowaj zmiany.
 
Program z łatwością umożliwia utworzenie nawet kilku takich dokumentów dla pracownika, późniejszą ich modyfikację i wielokrotny ich wydruk. Wydruk wprowadzonego dokumentu znajduje się w prawym panelu. 

 

Jak wystawić umowę cywilno-prawną i rachunek?


        I.   Umowa cywilno-prawna

1.     W celu wystawienia umowy cywilno-prawnej należy wejść w menu Płace/ Umowy zlecenia.

2.     W górnym panelu należy wybrać:
- nazwisko pracownika, dla którego będzie wystawiana umowa,
- dzień/miesiąc/rok,
- oraz okres rozliczeniowy dotyczący umów (np. Stand. umowy).

3.     Kliknąć na funkcję Nowe dane (dostępna w prawej górnej części okna) i w zakładce Dane umowy wprowadzić następujące informacje:

a)     Numer - standardowo program automatycznie podpowiada numer umowy, który można zmienić. Jeśli numer ma nie być drukowany na dokumencie, należy wybrać opcję Bez numeru.

b)     Rodzaj – należy wybrać z listy rodzaj umowy jaki chcemy wystawić tj.:
- umowa zlecenie,
- umowa o dzieło,
- umowa o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich,
- umowa o udział w pracach organów stanowiących osób prawnych
- oraz kontrakt menadżerski.

c)     Temat – należy wprowadzić temat umowy.

d)     Data zawarcia – należy wprowadzić datę zawarcia umowy.

e)     Data rozpoczęcia – należy wprowadzić datę rozpoczęcia pracy. Data rozpoczęcia może różnić się od daty zawarcia.

f)      Data zakończenia - należy wprowadzić datę rozpoczęcia pracy. Program umożliwia również utworzenie jednej umowy na dłuższy okres czasu (np. na kilka miesięcy lub na cały rok) i wystawianie kilku rachunków do niej - np. 1 rachunek w miesiącu.

g)     Po wprowadzeniu danych na zakładce Dane umowy, należy przejść na zakładkę Wynagrodzenia i ubezpieczenia.

h)     Wynagrodzenie opis – należy wpisać kwotę wynagrodzenia

i)      Objęta ZUS – należy określić czy dana umowa ma być objęta ubezpieczeniem ZUS.

j)      Po wykonaniu powyższych czynności, należy wybrać funkcję Zachowaj zmiany (dostępna w prawej górnej części okna).

k)     Program wyświetli komunikat, w którym zaproponuje przejście do kartoteki rachunków, w celu wystawienia rachunku do umowy. Należy kliknąć na opcję TAK.

 

        II.   Rachunek

1.       W celu wystawienia rachunku do umowy, należy podświetlić umowę w Liście umów (dostępna w prawej górnej części okna), do której ma być wystawiony rachunek.

2.       Kliknąć na funkcję Nowe dane (dostępna w prawej górnej części okna) i w zakładce Podstawowe dane wprowadzić brakujące dane tj.:

a)      Data wykonania – należy uzupełnić datę wykonania.

b)      Data wypłacenia – należy uzupełnić datę wypłacenia.

c)       Przejść na zakładkę Wynagrodzenie, w której istnieje możliwość wyliczenia kwoty do wypłaty od netto lub brutto.

d)      Zryczałtowany podatek – jeśli wynagrodzenie brutto wynosi 200 zł lub mniej, to w tym miejscu można określić czy rachunek ma wyliczyć według zasad podatku zryczałtowanego, czy normalnie.

e)      Potrącenia inne – należy wprowadzić kwotę potrącenia (np. dodatkowe ubezpieczenie) . Potrącenie to będzie widoczne dopiero po wydrukowaniu Rachunku/Faktury, który jest dostępny w panelu Wydruki.

f)       Procent podatku w opcji tej można zmienić procent podatku. Jeśli program ma uwzględnić podatek w wysokości 20 procent, należy w pole Procent podatku wpisać 20.

g)      Procent kosztów – w miejscu tym można zmienić procent kosztów, które program uwzgledni w trakcie wyliczania rachunku. Jeśli chcemy aby program policzył Podwyższone Koszty Uzyskania Przychodów należy wpisać 50.

h)      Stawka vat – w polu tym, można zmienić wartość stawki vat.

i)        W celu wyliczenia rachunku należy kliknąć w przycisk Policz od brutto (jeśli program ma policzyć wynagrodzenie od kwoty brutto) lub Policz od netto (jeśli program ma policzyć wynagrodzenie od kwoty netto).Przed wyliczeniem rachunku można również określić czy Koszty mają być liczone od: Brutto – ZUS, tylko od kwoty Brutto, czy też program ma ich nie uwzględniać. Istnieje możliwość określenia sposobu wyliczenia podatku VAT. W tym przypadku można wybrać jedną z trzech dostępnych opcji: Bez VAT, VAT liczony od wartości umowy czy też VAT ma być dodawany do wartości umowy.

j)        W celu zapisania wprowadzonych danych, należy kliknąć na opcję Zachowaj zmiany (dostępna w prawej górnej części okna).

 

 

Jak wysyłać E-Deklaracje
Program umożliwia obsługę E-Deklaracji PIT-4R; PIT-11; PIT-40, składanych do urzędów z zastosowaniem plików w formacie PDF udostępnionych na stronie Ministerstwa Finansów.
 
1. Tworzenie plików, które można wysłać do modułu E-Deklaracje.
W celu przygotowania E-Deklaracji należy zaznaczyć pole ‘Generować eksport do E-Deklaracji’. Pole jest aktywne w przypadku deklaracji, które program wspiera w zakresie obsługi E-Deklaracji. Uruchomienie polecenia ‘Generuj deklarację wydruk’, przy włączonym polu ‘Generować eksport do E-Deklaracji’ skutkuje przygotowaniem wydruku deklaracji podatkowej oraz pliku eksportu przygotowanych do zaczytania do formularzy deklaracji przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.
Przygotowane eksporty zapisywane są w katalogu eksportu zdefiniowanym w polu ‘Katalog exportu danych’ w Menu: Konfiguracja / Dla aktualnej firmy / Inne. W przypadku nie wskazania indywidualnego katalogu, pliki zapisują się w domyślnym folderze: C:\Program Files\BiznesmenPro\Export.
 
Istnieje możliwość generowania deklaracji nie tylko dla pojedynczej osoby, ale także dla grupy pracowników wybranych do kontekstu pracy (zakres osób wskazywany jest w polu: Dla pracowników / Rodzaj).
 
Dane z eksportami do E-Deklaracji są zapisywane w plikach, które w swoich nazwach imiennie wskazują, jakiego pracodawcy i pracownika dotyczą.
 
2. Konfiguracja programów, za pomocą których będzie możliwa wysyłka E-Deklaracji. 
a) złożyć pełnomocnictwo UPL w urzędzie skarbowym
Przygotowanie do składania i podpisywania E-Deklaracji podatkowych należy poprzedzić uzyskaniem podpisu kwalifikowanego oraz złożeniem pełnomocnictwa UPL w urzędzie skarbowym obsługującym pracodawcę. Formularz UPL jest udostępniony na stronie:
 
b) pobrać i zapisać na dysku twardym komputera aktualne wzory deklaracji PIT
Przygotowane przez program Kadry, Płace i ZUS PRO pliki z danymi do E-Deklaracji należy wczytać do szablonów deklaracji podatkowych udostępnionych na stronie Ministerstwa Finansów w formacie PDF. Formularz deklaracji należy zapisać na dysku twardym komputera.
Strona z formularzami:
 
c) pobrać i zainstalować program Wtyczka E-Deklaracje
Obsługa składania e-deklaracji podatkowych możliwa jest z zastosowaniem programu do obsługi dokumentów PDF (Adobe Reader), po zainstalowaniu wtyczki e-deklaracji ze stronie Ministerstwa Finansów. Należy pamiętać o zainstalowaniu najnowszej wersji wtyczki. Wtyczka została udostępniona do pobrania ze strony:
 
3. Wczytanie plików i wysłanie ich do E-Deklaracje.
Wczytanie danych do formularzy PDF następuje przy pomocy funkcji importu do plików PDF np. za pomocą Adobe Reader. W tym celu trzeba otworzyć formularz deklaracji, zapisany na dysku, użyć funkcji ‘Narzędzi’ albo ‘Rozszerzonych’, w opcji ‘Formularz’ za pomocą polecenia ‘Import danych’ (‘Importuj dane’). Dalsza obsługa E-Deklaracji następuje przez użycie poleceń dostępnych w menu: ‘E-Deklaracje’, która aktywowana została po zainstalowaniu Wtyczki do E-Deklaracji.
 
Po wczytaniu danych plik w PDF można zapisać w preferowanej przez użytkownika lokalizacji. Następnie można przystąpić do ‘Podpisania i wysłania’ – opcja dostępna w Menu: E-Deklaracje. 
W trakcie podpisywania i wysyłania danych do urzędu skarbowego powstają lub są tworzone pliki z danymi wysyłanymi oraz z numerem referencyjnym. Pliki te powinno zapisać się na dysku obok składanej deklaracji. 
W przypadku nie uzyskania od razu potwierdzenia złożenia deklaracji, do kolejnych prób pobrania tych potwierdzeń konieczne jest użycie numeru referencyjnego danej wysyłki.
 
Potwierdzenie złożenia deklaracji w urzędzie odbywa się przez uzyskanie UPO (urzędowego potwierdzenia odbioru). W tym celu należy użyć formularz dostępny na stronie Ministerstwa Finansów:
Do uzyskania UPO konieczne jest użycie numeru referencyjnego uzyskanego przy wysyłce danych. Dokument UPO także można zapisać na dysku.