Konfiguracja formatu analityk kontrahentów określa w jaki sposób mają być zakładane konta analityczne dla kontrahentów (dotyczy automatycznego księgowania z innych modułów/systemów).
W całym systemie w miejscach, gdzie dane prezentowane są w sposób tabelaryczny, jest możliwość wyszukiwania danych po indywidualnym ustawieniu parametrów.
W celu prawidłowego wygenerowania deklaracji PIT-5, PIT-5L, CIT-2, CIT-2/0, PIT-B, CIT-8, CIT-8/0 czy CIT-D należy wcześniej zdefiniować wzorce deklaracji wg własnego planu kont.
W module księgi handlowej wraz z konfiguracją wzorców księgowych należy również skonfigurować typy dokumentów do automatycznego księgowania. Konfiguracja ta obejmuje dokumenty powstałe w module magazynowym, kasie i wyciągów bankowych.
Dane do rejestrów VAT oraz księgi/dziennika/ryczałtu wprowadzamy na bieżąco a przed raportowaniem można skorzystać z funkcji sortowania zapisów. Podczas sortowania program poukłada zapisy według daty i przenumeruje liczbę porządkową wpisów. Jeżeli poprzednie miesiące były już przesortowane to kolejne sortowanie nie zmieni ich pozycji i liczby porządkowej.
Wprowadzenie danych właściciela i niektórych informacji związanych z jego działalnością do programu jest niezbędne w celu dokonywania prawidłowych rozliczeń.
Od 2022 roku wzrosła kwota wolna od podatku i wynosi ona 30 000 zł. Oznacza to, że podatnicy, którzy w ciągu roku osiągnęli dochód nieprzekraczający 30 tys. zł, nie zapłacą podatku. Niektórzy podatnicy rezygnują jednak z uwzględnienia tej kwoty przy wyliczaniu zaliczki na podatek.
W programach z serii DGCS System każdy użytkownik może mieć swój dostęp do określonej bazy danych. Właściciel jako administrator może również nadać określone uprawnienia każdemu użytkownikowi do danej bazy danych.